Akcesoria gitarowe – ogólnie

Akcesoria gitarowe są równie istotne jak same gitary. Zwłaszcza granie na elektrycznej gitarze mijałoby się z celem gdyby nie szereg dodatkowych, zarówno elektrycznych jak i niezwiązanych z elektroniką. Jednak nawet w przypadku gitar akustycznych i klasycznych istnieje szereg akcesoriów, w jakie przynajmniej raz na jakiś czas musimy zaopatrzyć. W przypadku instrumentów akustycznych i elektrycznych będą to struny, pokrowiec lub futerał, kostka do gry, a czasem także elementy gitary, takie jak mostek, klucze, progi, przetworniki czy osłonka. Dodatkowo używając gitary elektrycznej nie obędzie się bez wzmacniaczy z kolumną (niekiedy zamkniętych w jednej obudowie), a w celu wzbogacenia brzmienia także procesorów efektów lub po prostu pojedynczych efektów w kostkach. Istotnym elementem będzie też okablowanie. Okablowanie jest możliwe do zastąpienia systemem bezprzewodowym. W przypadku gitar elektrycznych jednym najważniejszych elementów zaplecza sprzętowego gitarzysty są wzmacniacze. Mają one bardzo duży wpływ na ostateczne brzmienie. Nieco mniej istotnymi akcesoriami są takie elementy jak paski do gitar, pokrowce i futerały na gitary, a także skrzynie na wzmacniacze i pozostały sprzęt. Są one niezbędne zwłaszcza podczas wszelkiego rodzaju transportu, na koncertach, itp.

Kolumny i wzmacniacze

Kolumny i wzmacniacze to taki rodzaj wyposażenia gitarzysty, który służy wzmocnieniu sygnału dźwiękowego. Przyda się zatem przede wszystkim na koncertach, ale także w czasie sesji nagraniowych w studiu. Podczas gdy gitarę akustyczną można nagłośnić alternatywnie mikrofonami, gitary elektryczne nie zabrzmią bez dodatkowego nagłośnienia, i to głównie do tego typu gitar produkowane są wzmacniacze gitarowe. Rynek wzmacniaczy gitarowych jest równie wiekowy co sama gitara elektryczna. Jednak w przeciwieństwie do gitar elektrycznych, których najlepsze marki produkowane są po dziś dzień w USA, najsłynniejsze firmy produkujące wzmacniacze zlokalizowane są w Wielkiej Brytanii.

Efekty gitarowe

Efekty gitarowe to rodzaj niewielkich rozmiarów urządzeń elektronicznych, służących wzbogaceniu sygnału gitarowego. Efekty jako pojęcie modyfkowania dźwięku istnieje także w szeroko pojętej inżynierii dźwięku i jest wykorzystywane do dowolnych instrumentów, jednak efekty w postaci niewielkich kostek stawianych pod stopą są stworzone przede wszystkim dla gitary. Efekty w postaci kostki to tylko jedna postać efektów gitarowych. Istnieją także nieco większych rozmiarów multiefekty lub procesory efektów przeznaczone zarówno pod stopę, jak i do umieszczenia w specjalnej studyjnej lub koncertowej skrzyni typu rack. Efekty takie z założenia mają wbudowane w sobie kilka rodzajów efektów, jednak najczęściej ich parametry można regulować w nieco mniejszym stopniu niż pojedynczy efekt niezależny w oddzielnej obudowie.

Pokrowce i skrzynie

Każdy posiadacz gitary posiada do niej także pokrowiec lub futerał – inaczej jej przechowywanie, a zwłaszcza transport byłyby utrudnione, a posiadanie gitar bez tego typu zabezpieczenia świadczy o braku kultury technicznej. Dopóki nie koncertujemy, inne pokrowce i skrzynie nas nie interesują, jednak rynek ma w tym temacie sporo do zaoferowania, a jakiekolwiek dłuższe koncertowanie bez tego rodzaju zabezpieczeń mijało by się z celem. Oprócz pokrowców i futerałów na gitary, istnieją też równie istotne skrzynie na wzmacniacze i kolumny. Przydać się mogą także pokrowce na efekty lub tzw. pedalboardy, czyli twarde podstawki pod zestaw efektów zamykane w skrzyni.

Elementy gitary

Elementy gitary to szereg wymiennych części wchodzących w skład budowy gitary, co ma miejsce zwłaszcza w przypadku gitary elektrycznej. Najważniejszą częścią gitary jest jej korpus wraz z gryfem i są to z założenia części stałe. Dodatkowo jednak gitara zarówno akustyczna jak i elektryczna posiada szereg elementów, które możemy wymieniać, takich jak struny (które się wymienia najczęściej, niczym opony w samochodzie wymieniane raz w sezonie, choć muzycy często koncertowi wymieniają struny co koncert – to można porównać z kolei do wymiany opon w samochodzie biorącym udział w rajdach). Są też jednak inne elementy, których z założenia się nie wymienia, jeśli nie są uszkodzone, choć jest taka możliwość. Należą do nich: klucze (stroiki), mostek, przetworniki, a także potencjometry i przełącznik.

Systemy bezprzewodowe

Systemy bezprzewodowe obecnie może nie są najpopularniejsze wśród gitarzystów. Przede wszystkim swoje zastosowanie mają wyłącznie w czasie występów na żywo. Sięgają po nie zazwyczaj muzycy, którym zależy na robieniu show podczas koncertu, czyli tacy, którzy dużo biegają po scenie w dość odległe od efektów i wzmacniaczy rejony, gdzie kilkunasto, a nawet kilkudziesięcio-metrowe przewody nie miałyby sensu. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach coraz więcej gitarzystów woli statyczną grę poruszając się w okolicy swojego stanowiska, dlatego moda na systemy bezprzewodowe podłączane do gitar minęła wraz z latami 90tymi.

Drobne akcesoria

Istnieje szereg drobnych akcesoriów, bez których aktywnemu gitarzyście, zarówno akustycznemu, jak i elektrycznemu, byłoby się trudno obejść. Do akcesoriów tych należą: paski, przewody, tunery, podstawki, kostki, osłonki, rurki typu slide, pojemniki na kostki, akcesoria czyszczące, a także korbki wspomagające strojenie. Jak się nie trudno domyślić, jedne z nich służą samej grze, inne konserwacji. Wbrew pozorom drobne akcesoria mają duży wpływ zarówno na brzmienie jak i komfort gry na gitarze. Na oba te czynniki wpływa zapewne rodzaj używanej kostki – niewielkiego trójkątnego płaskiego plastiku, za pomocą którego uderzamy w struny. Równie istotny jest także pasek – skórzany i szeroki, mimo że dużo droższy od wąskich pasków z materiałów, ma dość istotny wpływ na komfort gry, zwłaszcza w czasie koncertów.