Artyści muzyki elektronicznej

Muzyka elektroniczna stała się niezwykle popularna w momencie rozwoju wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, które dawały możliwość generowania dźwięków. Kojarzona z nowoczesnością elektronika, dzieli się na całe mnóstwo podgatunków, w których prym wiodą popularni na całym świecie artyści. najpopularniejsze na całym świecie są podgatunki takie jak techno, dance, trance, house, IDM, synth pop, hardcore, trip hop, downtempo, ambient oraz industrial. Muzyka elektroniczna pojawia się także w wielu odrębnych gatunkach muzycznych, tworząc oryginalne mieszanki np. z rockiem, metalem czy hip-hopem. Jeśli chodzi o najsłynniejszych wykonawców tych rodzajów muzyki, należy wyróżnić przede wszystkim takie zespoły jak Depeche Mode, The Prodigy, Daft Punk, The Chemical Brothers, Massive Attack, Moby, Kraftwerk, Jean Michel Jarre czy Nine Inch Nails. Jeżeli wciąż będziemy świadkami rozwoju techniki (co jest pewne), zobaczymy także rozwój muzyki elektronicznej, która choć ma już wielki wpływ na teraźniejszą muzykę, może jeszcze bardziej rozszerzyć swoje kręgi w przyszłości.

Archieve

Są zespoły, których kompozycje nazywane są „muzyczną ucztą” i które osiągają wyżyny artystycznego rzemiosła. jednym z takich zespołów jest Archieve, który w umiejętny i wyszukany sposób, łączy w swojej muzyce rock progresywny, trip-hop i inne elektroniczne motywy. Zespół powstał w 1994 roku, zaś pierwszą płytę wydał w 1996. Po tym wydarzeniu rozpadł się na chwilę, by nieco później znów się reaktywować i ponownie grać trip-hop, zmieszany z popem. na ostatnich trzech albumach, zespół osiągnął swoją najlepszą formę, zapuszczając się na tereny progresywnego rocka, gdzie doczekał się porównań do legendarnej grupy Pink Floyd. Znakomite wykorzystywanie elektroniki i instrumentów muzycznych sprawiło, że Archive uznano za zespół grający muzykę dojrzałą i doprawdy piękną. Dowodem na to jest utwór „Again”, który uważany jest za jeden z najlepszych w historii tego typu grania i który utrzymywał się przez bardzo długi czas na szczytach list przebojów. W 2009 roku, zespół wydał najnowszy album i wciąż jest w bardzo wysokiej formie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości kolejnymi, świetnymi wydawnictwami. jeśli więc szukasz muzyki z jednej strony przyjemnej i chwytliwej, a z drugiej wymagającej i ambitnej – Archieve jest właśnie dla ciebie.

The Prodigy

The Prodigy to jeden z najbardziej znanych zespołów w historii muzyki, nie tylko tej elektronicznej. Brytyjski zespół, powstały w 1990 roku, niemal od razu zrobił wielką karierę na undergroundowej scenie rave, by chwilę potem wznieść na wyżyny i osiągnąć światową sławę. The Prodigy gra bardzo zróżnicowaną muzykę, która opiera się na elektronice. Można dostrzec tutaj wpływy muzyki dance, techno i rave, ale odróżnia się ona od innych tego typu zespołów tym, że bywa bardziej agresywna, okraszona często niemal punkowym głosem wokalisty. Zespół wielką sławę osiągnął w roku 1997, kiedy to wydał album „The Fat of the land”, który stał się ogromnym sukcesem komercyjnym, a na płycie znaleźć można najbardziej znane do dziś utwory grupy, takie jak „Firestarter” i „Breathe”. Był to klucz do sukcesu, a The Prodigy stali się uwielbianym zespołem, jednym z najbardziej popularnych na scenie muzyki elektronicznej. Nie ma się czemu dziwić – profesjonalizm, zadziorność i żywiołowa, nie pozbawiona głębi muzyka, towarzyszy ludziom, lubujących się w różnych gatunkach, od techno, po metal. W 2009 roku zespół wydał najnowszy album, który spotkał się także z bardzo przychylnymi recenzjami.

Massive Attack

Trip-hop to gatunek bardzo specyficzny, który charakteryzuje się dubowym rytmem lub loopach perkusyjnych w określonym tempie. Prekursorem gatunku, który jest dzisiaj niezwykle popularny, jest angielski zespół Massive Attack, który największą popularnością cieszył się w latach dziewięćdziesiątych, kiedy był jednym z najbardziej lubianych zespołów w Wielkiej Brytanii. Wielką karierę zespołu, zapoczątkowała płyta „Blue Lines”, wydana w 1991 roku. Był to ogromny sukces komercyjny, a Massive Attack zostali określeni jako największe muzyczne odkrycie ostatnich lat, a największe przeboje gościły na szczytach list przebojów. Następnie wydane zostały kolejne cztery płyty, które utrzymały zespół na szczycie, a na 2009 rok, planowany jest kolejny album. Dzisiaj skład Massive Attack tworzy właściwie tylko jedna kluczowa osoba – Robert del Naja, znany jako 3D. Zespół ten należy do tych, które rozpoczęły coś nowego i są wizytówką danego muzycznego stylu. Trip hop, stał się jednym z najbardziej lubianych podgatunków muzyki elektronicznej, a naśladowców Massive Attack jest dzisiaj całe mnóstwo. Mimo wielu rotacji w składzie, możemy być pewni, że kolejne wydawnictwa Massive Attack, będą na najwyższym światowym poziomie, nie ważne kto i z kim będzie je tworzył.

Depeche Mode

Są zespoły, które osiągnęły wielką sławę, ale jakoś specjalnie nie zmieniły muzycznej historii i nie wpisały się na dłużej w jej karty. Istnieją jednak takie grupy, które zrewolucjonizowały świat muzyki i sprawiły, że zaczęły powstawać nowe subkultury. Właśnie takim zespołem jest Depeche Mode, dzięki funkcjonowaniu którego, narodzili się tzw. depeszowcy, czyli wielcy fani ich muzyki, którzy organizują zloty i spotykają się na depotekach. Depeche Mode powstało w 1980 roku w Wielkiej Brytanii i grało elektroniczny pop. Była to w tamtych czasach muzyka ponadczasowa, a zespół grał tak, jak nikt wcześniej. Pozwoliło to na osiągnięcie wielkiej sławy, dzięki której na świecie żyją miliony wiernych fanów zespołu. Depeche Mode wydało jak do tej pory dwanaście płyt (w tym najnowszą, w 2009). Ich muzyka wciąż jest wyjątkowa i cieszy się ogromną popularnością, dzięki czemu można mówić, że Depeche Mode to jeden z najbardziej znanych i pożądanych zespołów na świecie. Synthpop, bo tak nazywana jest również grana przez nich muzyka, jest prawdziwie niepowtarzalny i profesjonalny. Czapki z głów!

Jean-Michel Jarre

Niektórym ludziom wydaje się, że aby grać muzykę elektroniczną, nie trzeba mieć specjalnego talentu, a jedynie widzieć jak obsługiwać różnego rodzaju urządzenia. Jest to jednak nieprawda i żeby grać tego typu muzykę na światowym poziomie, trzeba posiadać naprawdę wielki talent. Takowy posiada francuski kompozytor Jean-Michel Jarre, uważany za pioniera muzyki elektronicznej, bez którego ten gatunek, nie zaistniałby tak bardzo na świecie. Jarre to jeden z najbardziej znanych ludzi muzyki, od którego nazwiska nazwano nawet planetoidę. Szczególnie olbrzymią popularnością, cieszą się jego koncerty, na które potrafią przychodzić niekiedy miliony widzów! Jarre popularność zyskał już w latach siedemdziesiątych, a w dalszych latach swojej działalności jego sława stała się wręcz ogromna. Na koncie ma kilkadziesiąt różnego rodzaju albumów, zarówno studyjnych, jak i koncertowych. Jego muzyka pozostaje ponadczasowa i cieszy się dużą popularności, a sam Jarre często komponuje dla różnego rodzaju filmów czy programów telewizyjnych. To dla muzyki prawdziwa persona non grata i każdy z jego muzyką powinien mieć styczność.