Drobne akcesoria gitarowe

Drobne akcesoria to przede wszystkim kostki gitarowe, rurki typu slide, paski, przewody, tuner, a także akcesoria czyszczące. Pozornie nieistotne, jednak bez niektórych z nich jest się dość ciężko obejść. Bez wątpienia należą do nich paski. Istotne są także kostki gitarowe, chociaż istnieje szereg gitarzystów (w tym elektrycznych), którzy preferują grę palcami. Dodatkowe możliwości gry na gitarze dadzą nam rurki zwane „slide”. Rurki takie nakłada się na mały lub serdeczny palec i wykorzystuje się do grania techniką o tej samej nazwie. Istotne są również przewody – najlepiej stosować te o najlepszej jakości i dobrze wykonane, tak, aby nie mieć niespodzianek w czasie koncertów. Gitarzysta też powinien wyposażyć się w tuner gitarowy, czyli elektroniczne urządzenie służące do strojenia gitary, dzięki któremu bez problemu nastroimy gitarę, nawet, gdy nie mam idealnego słuchu, a w przypadku gitary elektrycznej również wtedy, gdy dookoła jest głośno. Niektórzy gitarzyści używają również akcesoriów czyszczących, zarówno do korpusu gitary, strun, jak i jej pozostałych części.

Kostki

Kostka gitarowa to mały, zwykle trójkątny płaski przedmiot o zaokrąglonych kształtach, trzymany najczęściej w dwóch palcach prawej ręki i służący do uderzania strun, zarówno w grze solowej jak i akordowej. Podczas gdy na gitarze klasycznej gra się palcami, na gitarze akustycznej i elektrycznej gra się zazwyczaj kostkami, choć są gitarzyści, którzy preferują grę palcami nawet na elektrycznej gitarze (zależy od ich stylu lub techniki). Kostki są wykonywane ze specjalnych materiałów bazujących na plastyku, jednak wbrew pozorom nie może ich zastąpić z powodzeniem byle kawałek plastyku wycięty w odpowiednim kształcie. Kostki gitarowe mają bardzo precyzyjnie wykonane brzegi, tak, aby nie były ostre w trzymaniu i nie zaczepiały zbyt agresywnie strun (choć jest to cecha rzadko spotykanych i niefirmowych kostek). Kostki posiadają różną grubość (zwykle kilka dziesiątych milimetra aż po 2-3mm) i różnią się od siebie materiałem. Najczęściej używane kostki mają grubość w okolicy 1mm i są uznawane za średnio twarde.

Pasek

Dobór paska gitarowego jest istotny tak samo jak wielu innych akcesoriów gitarowych. Wielu młodych gitarzystów sięga po najtańsze paski wykonane z materiału, które są dość wąskie i choć co prawda spełniają swoję rolę, na dłuższą metę mogą okazać się dość niekomfortowe. Przede wszystkim pasek taki uciska ramię w trakcie dłuższej gry, zarówno jeśli chodzi o punktowe przyleganie do ciała, jak i nacisk wynikający z wagi gitary. Znacznie lepiej sprawdzą się tu paski skórzane, które są niekiedy niemalże 10-ciokrotnie droższe od pasków z materiału. Są z reguły dużo szersze, lepiej rozkładają ciężar gitary na ciało, a przede wszystkim gitara na takich paskach jest bardziej wyważona i nie ma tendencji przechylania się w żadną stronę, jak to może mieć miejsce w przypadku niektórych gitar z wąskim paskiem z materiału.

Slide

Slide to rodzaj szklanej lub metalowej rurki, którą zakłada się na mały lub serdeczny palec w celu gry techniką o tej samej nazwie. Gra taka popularna jest w takich gatunkach jak blues czy country, jednak wykorzystuje się także w muzyce bardziej klimatycznej, czy też psychodelicznej, np. Pink Floyd. Najsłynniejszym producentem takich rurek jest Jim Dunlop, który zajmuje się produkcja wszelkich akcesoriów gitarowych. Rurki różnią się od siebie grubością i materiałem, a także długością. Wykorzystuje się je także do gry na gitarze hawajskiej. Dość znanym gitarzystą wykorzystującym technikę slide jest Chris Rea. Partie gitarowe wykonane na slidze można usłyszeć w wielu jego przebojach.

Tuner

Tuner to elektroniczne urządzenie służące do strojenia gitary. Działa na zasadzie wyłapywania odpowiednich częstotliwości strun i pokazywaniu na wykresie, ile nam brakuje do idealnej częstotliwości typowej dla danego dźwięku. Stroić za pomocą tunerów możemy gitary akustyczne i elektryczne, zarówno przez kabel jak i przez wbudowany w tuner mikrofon. Kabel jednak ma tą zaletę, że nastroić przez niego możemy w każdych warunkach, bez względu na towarzyszący hałas, zatem również warunkach koncertowych. Tunery często produkowane jako małe niezależne urządzenia mieszczące się nawet w kieszeni, na pewno w pokrowcu bądź futerale. Istnieją również tunery w kostce a także tunery wbudowane w inne urządzenia, takie jak procesory efektów czy wzmacniacze.

Przewody

Przewody to bardzo istotny element sprzętu gitarowego, zwłaszcza wśród gitarzystów elektrycznych. Jakość zastosowanych przewodów między gitarą a wzmacniaczem, a czasem także z efektami pomiędzy nimi, ma bardzo duży wpływ na jakość ostatecznego brzmienia. Wykonanie ma też wpływ na jeszcze jedną cechę – łatwość kruszenia się i przerywania przewodów przy stykach. Jest to dość częsta przypadłość wszelkich przewodów. W przypadku muzyka grającego na scenie niemalże niedopuszczalne jest zastosowanie przewodów podatnych na takie uszkodzenia – świadczy to o jego profesjonalizmie i kulturze technicznej. Niestety dobry przewód to dość poważna inwestycja, ale lepiej zainwestować raz w kabel, który posłuży przez wiele lat, niż taki, który co kilka miesięcy będzie trzeba wymieniać.

Akcesoria czyszczące

Akcesoria czyszczące zdecydowanie nie należą do tych, po które szeroko i masowo sięgają gitarzyści. Złośliwi nawet twierdzą, iż są to produkty czysto marketingowe, których producenci wmawiają użytkownikowi, że są specjalnymi materiałami stworzonymi właśnie na potrzeby czyszczenia i konserwacji gitar. Faktem jest, że prawda leży po środku. Bardzo często jednak akcesoria czyszczące do gitar sygnowane są światowymi markami produkującymi sprzęt gitarowy, a co za tym idzie, są dość kosztowne. Warto więc poszukać jakiejś alternatywy i raz na jakiś czas potraktować instrument danym środkiem. Jednak nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem jest konserwacja tego typu przy okazji wizyty u lutnika.