Elementy gitary

Istnieje szereg elementów gitary, które w zależności od potrzeb możemy, a czasem nawet powinniśmy wymieniać lub konserwować. Należa do nich przetworniki, mostki, klucze, potencjometry, a przede wszystkim struny. Struny to taki element, który się zużywa stosunkowo szybko i wymieniać go należy dość często w zależności od grania. Inne elementy natomiast wymienia się w przypadku ich uszkodzenia, bądź też chęci wyposażenia gitary w elementy nieco wyższej jakości. Wymiany takie dotyczą najczęściej gitar produkowanych w Azji, gdzie wielu światowych producentów wytwarza tańsze odpowiedniki swoich legendarnych modeli (produkowanych w większości w USA). Co prawda istotne w takich gitarach jest zastosowane drewno i sposób wykonania z poziomu lutniczego (a więc głównie złożenie i sklejenie gitary) i to od tego zależy jakość gitary, która w przypadku gitar azjatyckich jest bardzo nierówna. Jednak trafiając na udany egzemplarz, możemy zdecydować się na wymianę pozostałych części tak, by zbliżyć dany model do jego amerykańskiego dużo droższego odpowiednika.

Struny

Struny to taki element, który się zużywa stosunkowo szybko i wymieniać go należy dość często w zależności od grania. Gitarzysta amator zazwyczaj nie potrzebuje częstej zmiany strun, choć po kilku miesiącach przekona się, że struny straciły już swoją świeżość i nie brzmią tak, jak tuż po ich założeniu. Nie znaczy to, że na takich strunach nie da się grać. Jednak struny takie będą bardziej podatne na nietrzymanie stroju lub niestrojenie dobrze na wszystkich progach, poza tym stracą wspomnianą dźwięczność i będą także podatne na zerwanie. Zawodowi gitarzyści bardzo często decydują się na zmianę strun z koncert. W przypadku tras koncertowych jest to kosztowne na dłuższą metę, jednak wielu gitarzystów otrzymuje darmowe struny od znanych producentów w zamian za ich reklamę.

Mostki

Istnieją dwa główne typy mostków gitarowych (część trzymająca struny od strony korpusu) – mostek stały i mostek ruchomy, np. typu Bigsby spotykany w gitarach Gibson i podobnych, albo Floyd Rose, spotykany w gitarach Fender, Ibanez, itp. Zastosowanie mostka ruchomego, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że w pewnym zakresie można ingerować w siłę naciągnięcia już założonych strun. W praktyce mostek ruchomy połączony jest z wajchą, która umożliwia stosowanie dodatkowych efektów artykulacyjnych w czasie gry, bazujących na odstrojeniu dźwięku w czasie gry. Mostek ruchomy powoduje zwykle pewne trudności z nastrojeniem takiej gitary, jednak generalnie poprawne strojenie jest tu możliwe, a mostek taki jest chętnie wykorzystywany przez wielu gitarzystów.

Przetworniki

Przetworniki gitarowe to jeden z ważniejszych elementów gitary elektrycznej, zwłaszcza jej układu elektrycznego. To one odpowiadają za przeniesienie drgania strun na sygnał elektryczny i od ich jakości zależy w dużym stopniu brzmienie gitary. Z reguły każda znana marka montuje w gitarach swoje własne przetworniki. Istnieje jednak kilka marek, które zajmują się produkcją wyłącznie samych przetworników, po które sięgają najbardziej wymagający gitarzyści. Niestety w tanich gitarach, produkowanych głównie w takich krajach jak Chiny czy Korea, przetworniki przeważnie nie są firmowe i są jednym ze słabszych elementów gitary (co nie znaczy, że nie da się na nich grać). Jednak część gitarzystów nie chcąc inwestować w gitarę z wyższej półki, której płaci się często za markę, decyduje się na montaż droższych oryginalnych przetworników, zbliżając się w ten sposób w mniejszym lub większym stopniu do drogich modeli gitar.

Klucze

Klucze są umiejscowione u nasady gryfu, wkręcone w główkę gitary i służą do trzymania strun i ich naciągania, czyli ogólnie mówiąc strojenia. Jest to element, na który producenci nie zwracają większej uwagi w przypadku tańszych gitar. Klucze te są słabej jakości i utrudniają precyzyjne strojenie. Dlatego wymiana kluczy przyda się w przypadku słabszych, najczęściej azjatyckich gitar, a także w gitarach starszych lub w przypadku, gdy klucz jest uszkodzony, np. wygięty w wyniku upadku. Wymiana kluczy nie należy do drogich usług i choć można to zrobić samemu, lepiej oddać gitarę do lutnika w tym celu. Zastosowanie dobrej jakości firmowych kluczy umożliwi precyzyjniejsze strojenie i trzymanie stroju.

Osłonka

Osłonka to dość niepozorny element gitary, montowany między strunami a boczną, dolną w przypadku trzymania gitary tak jak do gry, częścią korpusu. Bardzo często posiada ona wypukłe logo i z reguły dodaje uroku ogólnemu wyglądowi gitary, choć przede wszystkim pełni funkcję ochronną przed otarciami wynikającymi z uderzenia kostką lub palcami w struny. Mimo tej funkcji wiele gitarzystów decyduje się na jej demontaż zwłaszcza w takich gitarach jak różne modele marki Gibson (Les Paul, ES-335 lub jej odpowiednik marki Epiphone – The Dot). Przykładem gitarzysty, który od lat rezygnuje z takiej osłonki jest Slash.

Potencjometry

Potencjometry to element przede wszystkim gitar elektrycznych i niektórych elektroakustycznych. Zwłaszca w przypadku wschodniej produkcji gitar elektrycznych bardzo często się zdarza, że już po kilku latach użytkowania gitary potencjometry zaczynają trzeszczeć lub odcinać całkowicie sygnał. Jest to jeden z tych elementów, który możemy wymienić na oryginalne części, jakie są montowane w amerykańskich odpowiednikach wschodnich gitar. Z pewnością przysłuży się to komfortowi użytkowania gitary i braku niespodzienek na koncertach. Istnieją też gitarzyści, którzy rezyngują z jednek lub kilku gałek potencjometrów, tak, by w czasie gry koncertowej nie myliły im się z innymi.