Gatunki metalu

Metal, który ma swoje korzenie w latach 70tych (choć wyklaryfikowane w latach 80), również doczekał się wielu podgatunków. Najpopularniejszymi z nich są: black metal, progressive metal, thrash metal, gothic metal, speed metal, czy w końcu metal chrześcijański. Podczas gdy metal, zwany też heavy metalem wiąże się po prostu z szybkim i ciężkim graniem, inne podgatunki wiążą się jeszcze z kilkoma cechami. Nie bez znaczenie jest tu subkultura metalowcow, które nieco różni się od siebie w poszczególnych podgatunkach. Przykładowo, metal mylnie kojarzony jest z muzyką satanistyczną, natomiast można tak określić jego jeden podgatunek – black metal. Obecnie najpopularniejszymi grupami metalowymi na świecie są grupy z takich krajów jak Brazylia, Niemcy, kraje Skandynawskie i Polska (grupa Vader). Kontrowersyjną sprawą jest klasyfikowanie najsłynniejszej ze wszystkich grup rockowo-metalowych – grupy Metallica. Powszechnie uważa się, że jedynie jej dokonania z lat 80tych wpisują się estetykę metalową, natomiast wszystkie późniejsze są po prostu ciężkim rockiem.

Thrash

W przypadku thrash metalu należy zacząć od nazewnictwa. Otóż wiele źródeł określa mylnie ten gatunek jako trash (śmieci) zamiast thrash (chłostać). Gatunek też występuję też pod jednoczłonową nazwa, po prostu thrash. Wiążę się on z surowym mięsistym graniem. O thrash metalu mówi się, że był mocno inspirowany punk rockiem i hard rockiem, a za jego głównych przedstawicieli uważa się takie grupy jak Metallica, Megadeth, Slayer – zwłaszcza dokonania tych grup w latach 80tych. Muzyka ta charakteryzuje się dość nieskomplikowanymi agresywnymi, przeważnie utrzymanymi w szybkim tempie kompozycjami, w której istotną rolę pełnią metaliczne solówki gitarowe i częste zmiany rytmu.

Black metal

Black metal to odmiana metalu, która jak wiele innych podgatunkow postała w latach 80tych. Muzycznie nawiązuje do speed metalu, tj. utworów w szybkim tempie, z intensywnym rytmem, ciężkimi riffami i szybkimi solówkami. Typowy dla tej muzyki jest też wokal typu growl – ekstremalny, skrzekliwy i głęboki, wymagający specjalnych umiejętności.W sferze ideologicznej black metal nawiązuje do treści satanistycznych, antychrześcijańskich, neopogańskich i okulstycznych. Muzycy i fani blackmetalu często przebierają się w czarne stroje i nakładają blady makijaż z czarnymi elementami. Główna scena black metalowa wywodzi się z krajów skandynawskich. W Polsce popularnym przedstawicielem tego gatunku jest zespół Behemoth.

Gothic metal

Za prekursora metalu gotyckiego uznaje się grupę Paradise Lost i jej płytę „Gothic”. Muzyka z gatunku gothic metal przejawia się pompatycznymi partiami wokalnymi, melancholią i przejmującym nastrojem utworów. Dużo częściej niż w innych podgatunkach metalu spotkamy tutaj wokal żeński. Idealnym przykładem będzie tutaj polski zespół Closterkeller. Metal gotycki niekiedy jest tożsamy z pojęciem rock gotycki. W muzyce takiej oprócz ciężkich gitar i perkusji często spotkamy partie klawiszowe. Metal gotycki jest też ściśle powiązany z subkulturą gothów (gotów), ludzi którzy ubierają się na czarno, mają długie włosy i niekiedy noszą blade makijaże. W latach 90tych powstało kilka zespołów inspirujących się muzyką gothic metalową, a były m. in. Moonlight i Artrosis.

Nu-metal

Muzyka nu-metal to najmniej wyrafinowana odmiana muzyki metalowej. Powstała w końcu lat 90tych, gdy moda na cięższe brzmienia już dawno minęła. Nu-metal kojarzony jest przede wszystkim jako nurt komercyjny, zatem zawierający w sobie wiele elementów popu, tyle, że zabarwiony ciężką muzyką. Grupy nu-metalowe są więc jakby kompromisem pomiędzy muzyką ciężką a taką, którą można nadawać w stacjach radiowych, bądź popularnych telewizyjnych stacjach muzycznych. Większość zespołów nu-metalowych nie wyróżnia wokalistami ani też dobrymi muzykami a słuchając jej można odnieść wrażenie, że więcej w tej muzyce jest produkcji muzycznej niż samej kompozycji. Zespoły te w dużej większości charakteryzuje też wizerunek, podobnie jak to ma miejsce w przypadku gwiazd popowych. Lata swojej świetności nu-metal przeżywał na przełomie obecnego i minionego stulecia. Dzisiaj natomiast nieliczne zespoły reprezentujące ten gatunek są nadal tak popularne jak w momencie popularności tego stylu. Przedstawicielami jego są: Limp bizkit, System of a down, Korn, Linking Park, z czego najambitniejszym i najbardziej cenionym zespołem jest Korn.

Metal chrześcijański

Metal chrześcijański jest znany w Polsce ze sceny krajowej, ale na świecie istniał już w latach 80tych. Metal chrześcijański to pojęcie które jest używane zamiennie z pojęciem white metal (biały metal), a to z kolei był ruch, który powstał w opozycji do black metalu, który propagował treści satanistyczne i neopogańskie. Metal chrześcijański stylistycznie nawiązuje do wielu innych podgatunków metalowych, jednak bardziej liczą się tu ewangeliczne treści przedstawione w tekstach piosenek. Metal chrześcijański jest pojęciem pokrewnym do rocka chrześcijańskiego, który ma w Polsce swoich wielu przedstawiciele, jak np. Tomasz Budzyński, zespół Armia, 2TM23, czy też Darek Malejonek grający w kilku zespołach. Ciekawostką jest, że dzieci tych muzyków uczestniczą w słynnym kilka lat temu projekcie muzycznym Arka Noego.