Gatunki muzyczne

Muzyka odgrywa niezmiernie ważną rolę w życiu człowieka od niepamiętnych czasów. Zawsze towarzyszyła ludziom w chwilach smutku i radości. Umilała czas i ułatwiała komunikację oraz rozwiązywanie problemów. Nie na darmo mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. W prymitywnych plemionach taniec i towarzysząca mu muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w oczyszczaniu atmosfery i zażegnywaniu sporów w społeczności. Niegdyś nie istniało nawet pojęcie gatunku muzycznego. Była po prostu muzyka, która na przestrzeni wieków ewoluowała, jednak nie było zbyt wielu różnych odłamów i gatunków. W miarę rozwoju cywilizacji, ludzie zaczęli jednak eksperymentować i obok najpowszechniejszej muzyki poważnej zaczęły powstawać takie gatunki jak blues i jazz wywodzące się ze środowisk czarnoskórych niewolników, którzy w ten sposób umilali sobie czas i wyrażali smutek i tęsknotę za wolnością. Pop i rock to znak naszych czasów. Muzyka popularna ma za zadanie dobrze się sprzedawać i bawić ludzi. Zawsze i wszędzie trafiać w gusty odbiorców. Rock to z kolei forma wyrażania siebie, muzyka o głębszym i szerszym znaczeniu. Reggae natomiast stanowi wyraz stylu życia mieszkańców Jamajki, czyli spokój i luz.

Mówi się, że muzyka to przyjemność i możliwość ukazania swoich uczuć poprzez wszelkiego rodzaju dźwięki. Muzykę tworzyć może każdy, a biorąc pod uwagę to, że każdy ma swój gust i lub co innego – powstają, także w muzyce, różne nurty, gatunki i rodzaje. Jeśli chodzi o tę formę sztuki, wszelkiego rodzaju podziałów jest naprawdę dużo i czasami bardzo się w tym wszystkim połapać. Bywa bowiem tak, że zespół czy wykonawca muzyczny, zalicza się do wielu gatunków, albo danych dźwięków w ogóle nie da się nigdzie zakwalifikować, bo są niezwykle oryginalne. W dzisiejszych czasach mówi się już o setkach gatunków i podgatunków, ale dla początkujących, którzy dopiero rozwijają swoje muzyczne gusta i poznają nowe rzeczy, wystarczy omówienie tych najważniejszych nurtów, bez jakiegokolwiek podziału na podgatunki, które poznaje się z biegiem lat. Najpopularniejszym dzisiaj instrumentem do tworzenia muzyki, jest gitara. Niegdyś było to pianino, a dziś zarówno gitary akustyczne jak i elektryczne, tworzą rock, pop, metal, a także inne typy muzyki. Nie należy oczywiście zapominać, w dobie rozwoju techniki, o coraz szerszych kręgach muzyki elektronicznej, która także wykształciła już całą masę różnorakich podgatunków…

Muzyka rozrywkowa

Jest obok muzyki poważnej jednym z podstawowych rodzajów muzycznych, który obejmować będzie bardzo szeroką grupę różnego rodzaju gatunków oraz nurtów właśnie jeśli chodzi o muzykę. Właściwie każdy z gatunków muzycznych zawierać będzie mógł w sobie każdą z kategorii, wszystko zależne jest od samego kompozytora, czy też wykonawcy. Muzyka rozrywkowa charakteryzowała będzie się przede wszystkim swoją ludycznością, spontanicznością oraz swobodą w przypadku interpretowania tekstów. Wyróżnić będziemy mogli kilka mniej, czy też bardziej popularnych kierunków muzyki rozrywkowej, zaczynając od popu, country, rocka, rapu, bluesa, reggae, jazzu, folku i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych. Dzielenie muzyki rozrywkowej na nurty może się jednak mimo wszystko okazać zadaniem trudnym, szczególnie że miejsce ma ich stałe przenikanie, a dodatkowo bardzo często powstają utwory, które tak naprawdę ciężko jest w jakikolwiek sposób zaklasyfikować i to odpowiednio zaklasyfikować. Oprócz tego podziały te cały czas się zmieniają oraz ewoluują, z tego powodu powstają także nowe style muzyczne, które zyskują sobie swoich sympatyków. Tak naprawdę podziały te są obecnie tak szczegółowymi i drobnymi, że naprawdę można się z w tym pogubić.

Jazz

Jazz powstał na południu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na początku dwudziestego wieku. Styl tego gatunku stanowi połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejskiej. Jazz charakteryzuje się specyficznym swingowaniem. Czyli posiada swój niepowtarzalny rytm, bujająco-porywający. Jest to muzyka, która ma jest środkiem przekazu indywidualnych uczuć artysty muzyka, który gra na scenie, a jednocześnie jest bardzo pozytywna i ekstatyczna. Swoje korzenie jazz posiada między innymi w bluesie, jednak nie jest tak smutny jak blues, jest zdecydowanie weselszy w odbiorze i nie jest nastawiony na opowiadanie historii, tylko na zabawę muzyką i słowem. Pierwszą stolicą jazzu był Nowy Orlean. Rozwinął się on najsilniej w tym mieście, ponieważ dużą część jego populacji stanowili czarnoskórzy Amerykanie. Poza tym miasto zawsze było bardzo muzykalne i tu mieszkał i tworzył największy jazzowy wirtuoz Louis Armstrong.

Pop

Pop, czyli muzyka popularna, narodził się w dwudziestym wieku jako gatunek muzyki popularnej. Artyści pop tworzą i grają to, co akurat w danym momencie jest modne, popularne i podoba się ludziom. Ideą tego gatunku jest tworzenie muzyki, która się sprzeda i przy której ludzie będą się dobrze bawić na dyskotekach, w klubach oraz będą jej chętnie słuchać w domowym zaciszu. Istnieje wiele podgatunków muzyki pop: synth-pop, indie-pop, power-pop oraz wiele innych. Rozwojowi muzyki pop towarzyszył gwałtowny rozkwit rynku boys- i girls bandów. Grupy młodych ludzi zakładały zespoły i tworzyły muzykę dla mas. Lepszą lub gorszą, jednak niejednokrotnie ponadczasową. Niekestionowanym królem muzyki pop był Michael Jackson, któy zmarł niedawno nie pozostawiając następcy tronu.