Hip-Hop

Hip-hop to gatunek muzyki, który mimo wielkiej popularności w obecnych czasach, wciąż rozszerza swoje kręgi. Powstają całe masy różnorakich podgatunków, a raperzy wymyślają nowe aranżacje i mieszają style. Hip-hop pojawia się w utworach muzyków rockowych, metalowych, popowych czy w muzyce elektronicznej. Jeśli chodzi o podgatunki, możemy rozróżnić między innymi: acid rap (główny przedstawiciel – Esham), G-Funk, gdzie sample nie są najważniejsze w tworzeniu muzyki (m.in. Dr. Dre), gangsta rap (Snoop Dog, Nas, Ice Cube), Freestyle, Jazz-pop czy rapcore (Rage Against The Machine). Prawda jest taka, że hip-hop, ze względu na swoją rytmiczność pasuje niemal wszędzie i jest w stanie dopasować sie do każdego innego gatunku muzyki. Najpopularniejszy w dzisiejszych czasach jest chyba gangsta rap, czyli wszelkiego rodzaju teksty nt. gangów, strzelanin i innych tego typu zachowań. Szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych (jak i cały gatunek), podbija serca kolejnych słuchaczy hip-hopu (nie tylko czarnoskórych). Muzyka ta jest także bardzo popularna w naszym kraju, a prym wiodą (lub wiodły), tacy wykonawcy jak Paktofonika, Kaliber 44, Peja czy O.S.T.R.

Eminem

Od samego początku, kiedy hip-hop stał się znaczącym gatunkiem muzyki, przyjęło się, że najlepszymi artystami są afroamerykanie, którzy posiadają dobrą rytmikę, a także potrafią znakomicie rapować. „Biali” rzadko kiedy podbijali serca fanów hip-hopu w Ameryce i tak właśnie było do czasu pojawienia się Marshalla Bruce’a mathersa III, czyli popularnego Eminema, który sprawił, że świat zaczął inaczej postrzegać artystów o białym kolorze skóry. Eminem wywodzi się z biednej rodziny i wszystko do czego doszedł, jest zasługą tylko i wyłącznie wielkiego talentu oraz wiary we własne możliwości. Pojawił się w 1992 roku, ale pierwszy album studyjny wydał w 1999 roku i z miejsca stał się sławny. Jego piosenki, choć często brutalne i nasycone wrogością, przypadły do gustu koneserom rapu oraz laikom. Eminem zdobył do tej pory dziesięc nagród Grammy, a za piosenkę „Lose Yourself”, użytą w filmie biograficznym „8 Mila”, otrzymał Oscara! Mało który artysta może pochwalić się takimi osiągnięciami, szczególnie jeśli chodzi o hip-hop, który nie jest specjalnie popularny jeśli chodzi o wyróżnienia na największej akademii filmowej świata. Eminem to osoba niezwykle kontrowersyjna, która wywołuje wiele skandali, ale jednocześnie jest wielkim muzykiem. W 2009 roku, po wielu problemach powrócił i znów zachwycił, czego nie spodziewał się chyba nikt. A to jeszcze nie koniec.

2Pac

Życie amerykańskiego artysty hip-hopowego, jest często dość trudne. Wynika to przede wszystkim z tego, że angażuje się on nie tylko w muzykę, ale także w liczne społeczne konflikty, spośród których najbardziej wyróżniają się wszelkiego rodzaju wojny gangów, do których czarnoskórzy wykonawcy najczęściej należą. O tym, jak jest to niebezpieczne przekonał się Tupac Shakur, czyli popularny 2Pac, który został zamordowany przez członków wrogiego gangu. Pojawił się w 1991 roku, choć już wcześniej przejawiał liczne talenty, zarówno muzyczne jak i aktorskie. Jego kariera rapera, rozwinęła się niezwykle szybko i choć tworzył zaledwie pięć lat, a także wydał jedynie sześć albumów studyjnych – udało mu się na dobre wpisać do hip-hopowego grona artystów wszech czasów. Dodać trzeba, że 2Pac był także utalentowanym poetą i wydał tomik wierszy, co jest tym bardziej dziwne, że wplątał się w niepotrzebne walki gangów. Z jednej strony wrażliwy i niezwykle utalentowany na wielu frontach człowiek, a z drugiej strony ofiara brutalności i uczestnik niepotrzebnych społecznych kłótni. Niektórzy zadają sobie pytanie, co by było, gdyby 2Pac żył. Czy byłby wciąż jednym z najlepszych. Jeśli chodzi o moją opinię – nie mam wątpliwości…

Cypres Hill

W świecie hip-hopu zazwyczaj dominują indywidualni raperzy, którzy podpisują płyty swoim przydomkiem lub nazwiskiem. Rzadziej zdarzają się szersze grupy hip-hopowe, których głównym przedstawicielem jest niezwykle popularne na całym świecie Cypress Hill. Narodzona w 1988 roku w Los Angeles grupa, tworzy muzykę niezwykle specyficzną, w której przeplatają rap z muzyką alternatywną, przez co zyskali na całym świecie ogromne ilości fanów. Ich muzyka jest bardzo specyficzna i oryginalna, wynika z połączenia hip-hopu, funky, hardcore’u, a nawet rocka. Grupa jest w tym momencie zaliczana do jednej z najważniejszych w historii, jeśli chodzi o rapcore. Zespół wydał do tej pory trzynaście albumów i wciąż tworzy nową muzykę. Znakiem charakterystycznym zespołu, jest oryginalne logo, pokryte czaszkami i innymi mrocznymi motywami, kojarzącymi się z rockiem z lat siedemdziesiątych. Wynika to z zamiłowania grupy do takich zespołów jak Black Sabbath czy Led Zeppelin. Cypress Hill są inni, co nie znaczy, że gorsi. Wręcz przeciwnie – stanowią niezwykle ważne ogniwo hip-hopowej sceny muzycznej.

Kanye West

Hip-hop w Stanach Zjednoczonych przechodzi różnego rodzaju przeobrażenia i ewoluuje, jak inne gatunki muzyczne. Są artyści, którzy wciąż traktują to jako przekaz dla biednych, identyfikując się ze slumsami, ale są też tacy, którzy tworzą tzw. dżentelmeński rap, czyli ubierają się w bogate, ekstrawaganckie garnitury i tworzą muzykę na najwyższym poziomie, współpracując z największymi gwiazdami nie tylko hip-hopu, ale i popu. Jednym z takich wykonawców jest Kanye West, który zadebiutował dopiero w 2004 roku i przez te kilka lat kariery, wyrobił już sobie dobrą markę. Jest nie tylko twórcą dobrej muzyki, ale także producentem muzycznym. Charakteryzuje go specyficzny styl – bogato zdobione, jasne garnitury, mnóstwo błyskotek i specyficzne atrybuty, jak np. wielki pluszowy miś za maskotkę, czy białe okulary z paskami zamiast szkieł. Styl kompozycji także jest dość specyficzny, a rap jest przekładany refrenami z jazzowymi oraz soulowymi motywami. Wszystko to nawiązuje do starszych utworów tego typu, które znakomicie uzupełniają się z nowoczesnymi beatami. Kanye West jest dziś jednym z najbardziej znanych raperów w Ameryce, a przecież jego kariera trwa dość krótko. Zobaczymy czym nas jeszcze ten ekscentryk zaskoczy.

Snoop Dog

Wielu raperów zrobiło już ogólnoświatowe kariery, zarabiając setki milionów dolarów i od wielu lat są oni na światowych listach przebojów. Jednym z tych ludzi, którzy są na scenie hip-hopowej najbardziej rozpoznawalni, a ich wkład w światową muzykę był nieoceniony, jest Cordozar Calvin Broadus Jr., czyli po prostu Snoop Dogg. Urodzony w 1971 roku, zaistniał w 1993, kiedy to wydał swój pierwszy solowy album. Jest to osoba niezwykle kreatywna, która nie tylko tworzy hip-hop na światowym poziomie, ale także jest aktorem, producentem muzycznym, a także udziela się w wielu rodzajach muzyki, od rocka, przez pop, na hip-hopie oczywiście kończąc. Snoop Dogg był jednym z tych, którzy znacznie spopularyzowali hip-hop i wynieśli ten gatunek muzyki na szczyty. Były członek słynnego gangu Crips, jest rozpoznawalny niemal wszędzie i cieszy się wielkim szacunkiem wśród wszystkich w swojej branży. Być może nazwanie go hip-hopowym guru, to przesada, jednak z pewnością coś w tym jest.