Ikony popu

Muzyka rozrywkowa to pojęcie bardzo ogólne, ale najczęściej kojarzy się ją z muzyką popularną, czyli taką, która dominuje w mass mediach. Pop to chyba najpopularniejszy gatunek muzyki, który jest przyswajalny dla każdego człowieka i właśnie to w nim jest najważniejsze. Często oskarża się twórców o czysto komercyjne zabiegi, mające na celu zrobienie kariery, bez myślenia o walorach artystycznych, ale to akurat nie jest sprawa do rozpatrywania w tym momencie. Pop ma wiele odnóży i dzieli się na różne rodzaje. Mamy więc synthpop, którego przedstawicielami są przede wszystkim muzycy Depeche Mode, brit pop, gdzie prym wiedzie Coldplay wespół z Oasis, college pop czyli R.E.M. i Pixies czy dream pop – The Sundays i My Bloody Valentine. Oczywiście z popem kojarzone są także takie pojęcia jak pop rock, pop punk, bądź pop hip-hop, czyli mieszanki różnych gatunków z muzyką popularną. Dzisiaj ten gatunek cechują przede wszystkim różne elektroniczne wstawki, a coraz rzadziej spotykamy pop grany na najzwyklejszych gitarach. Muzyka popularna zawsze będzie na topie, bo podoba się „wszystkim” i najprzyjemniej słucha się jej, podczas jazdy samochodem czy w pracy. I choć nie jest wielce ambitna, na pewno jej popularność jest bardzo duża.

The Beatles

Stawianie The Beatles obok Britney Spears czy Shakiry to dość duża kontrowersja, ale muzyka pop ma w tym względzie bardzo szerokie zastosowanie i porównywanie wyżej wymienionych, jest co najmniej nie na miejscu. The Beatles to najpopularniejszy zespół w historii muzyki, który choć istniał tylko siedem lat, zdołał wspiąć się na szczyt, z którego nigdy nie spadł. Połączenie żywiołowego popu, rock’n’rolla i big beatu, spowodowało wielkie szaleństwo na całym świecie. Ludzie zaczęli szaleć na punkcie wielkiej czwórki, a Lennon, Ringo Starr, McCartney i Harrison zdobyli wieczną sławę. Muzyka Brytyjczyków była w latach sześćdziesiątych XX wieku czymś niespotykanym. Była radosna, żywiołowa i bezpośrednia, co w połączeniu z dużymi umiejętnościami muzyków, dawało znakomity efekt. Beatlesi po niefortunnych słowach Lennona („Jesteśmy popularniejsi od Jezusa), powoli zaczęli zmierzać w dół. Rozpoczęło się palenie ich płyt przez zagorzałych katolików, a muzycy zrezygnowali z koncertów, bowiem krzyki szczęśliwych fanów, zagłuszały muzykę! Oliwy do ognia dolała śmierć menadżera, która skłóciła muzyków. Beatlesi rozpadli się, ale i tak wciąż stanowią zespół wielki, który nadal jest niezwykle popularny na całym świecie.

Michael Jackson

Jedyny, niepowtarzalny, cudowny, ponadczasowy, zawsze żywy w sercach fanów. Michael Jackson urodził się w 1958 roku. Swoje pierwsze kroki muzyce stawiał już w wieku siedmiu lat jako wokalista rodzinnego zespołu The Jackson 5. W 1979 roku rozpoczął poważną karierę solową. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wydał album Thriller i to było to. Pociąg jego kariery zaczął się rozpędzać coraz bardziej. Dostał się na szczyty wszystkich list przebojów. Zaczął zarabiać miliony, z których sporą część przeznaczał na pomoc biednym i wsparcie dla sztuki. Zdobył w sumie 14 nagród Grammy. W 1993 roku został oskarżony o molestowanie nieletnich po tym jak zapraszał do swojej rezydencji neverland coraz więcej dzieci. Miał tam prywatny park rozrywki i zoo, które dzieci bardzo chętnie odwiedzały. Zmarł nagle na zawał serca w 2009 roku.

25 czerwca 2009 roku był dla wielu dniem, w którym pękło niebo. Tego dnia odszedł niekwestionowany król popu, którego śmierć odbiła się większym echem, aniżeli śmierć papieża Jana Pawła II. Michael Jackson, mimo, że był niezwykle ekscentryczny i tym wprawiał wielu ludzi w zażenowanie, stworzył swój własny styl, a jego muzyka stała się ikoną popkultury. Jackson zaczynał w młodym wieku w rodzinnym zespole The Jackson 5, by w niedługim czasie wypłynąć na szerokie wody. Jego życie stało się ważnym ogniwem brukowców, które często przyszywały mu nieprawdziwe, obraźliwe szyldy. Ten jednak wciąż tworzył i wciąż zachwycał. Jego największe dzieła to albumy „Off The Wall” oraz „Thriller”, które dały Jacksonowi wieczne muzyczne zbawienie. uznany został za króla muzyki popularnej, a jego fani określani są jako najlepsi na świecie. Jackson słynął nie tylko ze znakomitego śpiewu i talentu do kompozycji, ale także z tańca. Tworząc skomplikowane choreografie i poruszając się jak nikt wcześniej, dodatkowo poruszał serca ludzi. Michael Jackson był człowiekiem skomplikowanym, kontrowersyjnym, ale był też wielkim artystą. O czym nie można zapominać i co trzeba doceniać.