Instrumenty muzyczne

Z pewnością każdy z nas trzymał kiedyś w rękach jakiś instrument i z mniejszym lub większym powodzeniem próbował wydobyć z niego jakiś dźwięk. To dzięki instrumentom muzycy mają jak zrealizować swoje wizje i za pomocą nich mogą przekazać emocje. Niejednokrotnie też sami się zastanawiamy, czy nie rozpocząć nauki gry na jakimś instrumencie, ewentualnie jeśli mamy dzieci – myślimy o tym, by zapisać je na lekcje gry na jednym z nich. Na początku jednak stajemy przed zwykle trudnym wyborem – jaki instrument wybrać. Z pewnością odwołamy się tu do instrumentów wykorzystywanych powszechnie w muzyce popularnej i niekiedy klasycznej. Popularne są instrumenty klawiszowe, gitary, instrumenty dęte, perkusyjne, czy też dęte. Zdarza się też, że decydujemy się na naukę gry na kilku z nich, nawet jeśli nie jednocześnie, to po pewnym czasie. I tak na przykład, popularne jest granie na pianinie i na gitarze lub też na gitarze basowej i na perkusji. Wybierając instrument warto też zastanowić się nad tym, że skupiać się będziemy na muzyce klasycznej czy popularnej. Skrzypka nikt nie weźmie do zespołu rockowego, a gitarzysta elektryczny na próżno będzie szukał zatrudnienia w orkiestrze specjalizującej się w muzyce klasycznej.

Instrumenty dęte

Instrumenty dęte to dość szeroka grupa instrumentów, którą możemy podzielić na instrumenty dęte blaszane, drewniane i klawiszowe. Przy czym należy zauważyć, że wszystkie z reguły są wykonane z metalu. Skąd więc taki podział? Wynika on wyłącznie z materiału wykorzystanego do budowy elementu, który służy do wzbudzania wibracji. Raz jest to drewniany stroik, a w innym przypadku ustnik wykonany z metalu. W instrumencie dętym za źródło dźwięku odpowiada strumień powietrza znajdujący się w jego wnętrzu. Na wysokość dźwięku wpływa długość rury. Dłuższa rura spowoduje, że dźwięk będzie niższy. Do instrumentów dętych drewnianych zaliczymy np. saksofon, do blaszanych – trąbkę, a klawiszowych – fisharmonię.

Instrumenty smyczkowe

Instrumenty smyczkowe nie cieszą się popularnością wśród młodych ludzi i raczej rzadko zwykła osoba wymienia jeden z nich jako ulubiony instrument, zwłaszcza jeśli chodzi o skrzypce czy altówkę. Dużo większą akceptacją cieszą się większe wersje instrumentów smyczkowych, takie jak wiolonczela czy kontrabas. Paradoksalnie, skrzypce są jednym z najczęściej wybieranych instrumentów w momencie rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej. Z pewnością skrzypce są praktyczne chociażby w kwestii ich transportu i przechowywania. Dużo gorzej pod tym względem wypada wiolonczela, nie mówiąc o kontrabasie. Dodatkowo instrumenty te należą do kosztownych, chociaż na czas nauki można je wypożyczyć ze szkoły muzycznej.

Instrumenty klawiszowe

Do grupy instrumentów klawiszowych możemy zaliczyć dość sporą grupę instrumentów dość różnych od siebie pod względem konstrukcji i sposobu wydobycia dźwięku, jednak zbliżonych pod względem sposobu grania. Zaliczają się do nich piana akustyczne, piana elektryczne, wszelkiego rodzaju organy, a także elektroniczne keyboardy i syntezatory. Najbardziej szlachetnym instrumentem z tej grupy, jednocześnie wymagającym sporych umiejętność i warsztatu, jest fortepian, a także jego mniejsza odmiana – pianino. Umiejętność gry na pianinie z powodzeniem wykorzystamy w grze na pianie elektrycznym. Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku organów – głównie ze względu na ich ciągły dźwięk a także wykorzystanie w ich budowie pedałów, mających zupełnie inne zastosowanie niż te w fortepianie i pianinie. Jeszcze inaczej sprawa będzie się miała w przypadku syntezatorów – co prawda zazwyczaj są one wyposażone w klawiaturę, jednak wydobywanie z nich dźwięku – oprócz wykorzystania klawiatury – polega też na wykorzystaniu szeregu gałek i przełączników. Specyfika syntezatorów sprawia, że gramy na nim raczej pojedyncze dźwięki (np. basowe), ewentualnie automatycznie arpeggia, generowane po naciśnięciu pojedynczego dźwięk.

Instrumenty perkusyjne

Instrumenty perkusyjne to dość specyficzna, ale jednocześnie pełniąca istotną rolę w muzyce grupa instrumentów. Specyficzna ze względu na swój niemelodyczny charakter (z małymi wyjątkami, gdyż istnieją również melodyczne instrumenty perkusyjne) – za pomocą instrumentów perkusyjnych gramy zazwyczaj rytm, a nie melodię. Najpopularniejszymi instrumentami perkusyjnymi są zestawy perkusyjne (perkusje), powszechnie wykorzystywane w muzyce rozrywkowej czy jazzowej. Dodatkowo w składach grających taką muzykę często występują muzycy obsługujące tzw. przeszkadzajki. Jest to zwykle szereg różnorodnych instrumentów perkusyjnych, w których skład najczęściej wchodzi: tamburyn, conga, grzechotki, trójkąt, itp.

Gitary

Gitary należą do instrumentów strunowych szarpanych. Są to popularne instrumenty zwykle w muzyce popularnej i rozrywkowej (od popu, przez rock, po jazz) i tak samo cieszą się popularnością wśród młodych ludzi, chcących rozpocząć naukę na jakimś instrumencie, niekiedy w wyniku podpatrzenia idola. Gitary należą do instrumentów, na których można dość szybko nauczyć się grać, nawet bez poznawania teorii muzyki. Kilka lub kilkanaście lekcji wystarczy nam na opanowanie kilkunastu podstawowych akordów, dzięki którym będziemy w stanie zagrać większość utworów zasłyszanych w radiu. Do nauki gry najlepiej wykorzystać gitarę akustyczną i klasyczną i rozpocząć lekcje od poznania kilku chwytów i rodzajów bicia (sposobów uderzania). Opanowanie umiejętności gry na gitarze elektrycznej wymaga już nieco bardziej intensywnej praktyki, a nawet talentu. Z pewnością jednak każdy, kto planuje rozpocząć naukę gry na gitarze elektrycznej, powinien zacząć od instrumentu akustycznego.