Kolumny i wzmacniacze gitarowe

Kolumny i wzmacniacze gitarowe to istotny element każdego gitarowego zestawu, zwłaszcza w przypadku gitarzystów elektrycznych. Wzmacniacze i kolumny gitarowe nie mają za wiele wspólnego z innym sprzętem nagłośnieniowym, zarówno estradowym jak i audio. Są one skonstruowane specjalnie na potrzeby gitary, a w przypadku niektórych wzmacniaczy, zwłaszcza lampowych, posiadają one właściwości bardzo mocno kreujące ostateczne brzmienie, których nie byłby w stanie nadać żaden inny rodzaj wzmacniacza. Obecnie na rynku spotykamy się z kilkoma głównymi rodzajami wzmacniaczy. Można je podzielić ze względu na technologię: tutaj wyróżnimy wzmacniacze lampowe i tranzystorowe, a w ostatnich latach dołączyły do nich także wzmacniacze z wbudowanym układem cyfrowym. Istnieją również tzw. hybrydy, łączące w sobie cechy wzmacniacza lampowego i tranzystorowego. Ze względu na budowę podzielimy je na wzmacniacze (tzw. head) w zestawie z kolumną lub na wzmacniacze typu combo, czyli wzmacniacz i kolumna w jednej obudowie.

Wzmacniacze tranzystorowe

Wzmacniacze tranzystorowe to obecnie najpopularniejsza grupa wzmacniaczy uzywana przez gitarzystów amatorskich i półprofesjonalnych. Tego rodzaju wzmacnaicze gitarowe zostały wprowadzone do użytku po tym jak istniały już wzmacniacze lampowe. Są one dużo łatwiejsze w eksploatacji na dłuższą metę (w przeciwieństwie do lamp, które wymają konserwacji), tańsze, a także zużywają mniej prądu. Jednak ze względu na zastosowanie tranzystora zamaist lamp wzmacniacze takie mają dużo mniej atrakcyjne brzmienie, zwłaszcza w przypadku brzmien ostrych, przesterowanych. Są pozbawione ciepła typowgo dla lamp i generalnie uznawane są za produkt konsumencki , a rynek tych wzmacniaczy adresowany jest przede wszystkim do pasjonatów i muzyków niewymagających.

Wzmacniacze lampowe

Wzmacniacze lampowe to wzmacniacze, których głównym elementem układu elektronicznego są lampy. W początkowej fazie rynku gitar elektrycznych były one wyjściowym rodzajem wzmacniaczy, później wprowadzono również wzmacniacze tranzystorowe. Jednak za najlepszej klasy wzmacniacze uznaje się po dziś dzień wzmacniacze lampowe. Mimo swojej wady, jaką jest duży pobór prądu, są używane przez większość zawodowych muzyków, są też obiektem westchnień wielu młodych gitarzystów. Niestety ceny wzmacniaczy lampowych są dużo wyższe od tranzystorowych, dlatego nie każdy gitarzysta może sobie na nie pozwolić. Od samych początków ich istnienia na rynku góruje kilka marek produkujących od lat kilka modeli w niemalże niezmienionej formie, które są uznawane za standard brzmieniowy na całym świecie.

Hybrydy

Wzmacniacze hybrydowe to rodzaj wzmacniacza, który łączy w sobie zarówno technologię tranzystorową jak i lampową. Lampy w takim przypadku umieszczone są w przedwzmacniaczu, co zdecydowanie dodaje ciepłego brzmienia, jednak nie jest tzw. pełną lampą, jak wzmacniacze w całości oparte na lampach. Są one doskonałym rozwiązaniem dla tych gitarzystów, którzy oczekują niezłego brzmienia w nieco niższej cenie, gdyż ceny wzmacniaczy hybrdyrowych są nieco wyższe od odpowiadających im wzmacniaczy tranzystorowych, a dużo niższe od wzmacniaczy opartych na lampie. Wciąż jednak zawodowi muzycy wolą sięgać po pełne lampy, podczas gdy hybrydy znajdują uznanie wśród muzyków półprofesjonalnych.

Combo

Combo to połączenie w jednej obudowie zarówno wzmacniacza jak i kolumny gitarowej. Wzmiacniacze tego typu znajdują swoje uznanie głównie wśród gitarzystów amatorskich, muzyków półprofesjonalnych i takich, którzy skupiają się na grze w domu lub na próbach, ewentualnie na małych koncertach, gdzie duża moc nie jest potrzebna. Zalet takiego urządzenia jest wiele: z reguły jest ono mniejsze, przez co również dużo bardziej poręczne. Istnieją też słynne comba znanych marek używanych również przez wielkie zespoły. Przykładem takiego wzmacniacza jest legendarny VOX AC-30, który sławę zyskał właśnie w postaci combo, do dzisiaj używany przez takich wykonawców jak U2 czy Radiohead.

Wzmacniacze cyfrowe

Wzmacniacz cyfrowy to rodzaj wzmacniacza, który zagościł na rynku stosunkowo niedawno, mniej więcej w ostatniej dekadzie. Wyniknął on z rosnącego zapotrzebowania na tzw. home recording, ale także z rozwoju technologii w zakresie cyfrowej symulacji brzmień legendarnych wzmacniaczy i efektów gitarowych. Ich konstrukcja polega na tym, że zazwyczaj jest to wzmacniacz tranzystorowy z wbudowanym odpowiednim układem elektroniczym odpowiedzialnym za dodatkowe kreowanie brzmienia. Wzmacniacze takie przeznaczone są zazwyczaj dla amatorskich i półprofesjonalnych muzyków pracujących w domu, na próbach, ewentualnie małych koncertach. Z założenia są uniwersalne i wszechstronne, jednak jednocześnie pozbawione są własnego brzmienia, zwłaszcza godnego uwagi zawodowych gitarzystów. Z uwagi na swój symulacyjny charakter więc wzmacniacze te są przeznaczone dla poszukujących brzmienia gitarzystów niezajmujących się muzyką profesjonalnie.

Kolumny

Kolumny gitarowe są zazwyczaj specjalnymi konstrukcjami zaprojektowanymi wyłącznie na potrzeby nagłośnienia gitary. Zazwyczaj są one produkowane przez tych samych producentów, co wzmacniacze gitarowe i są ściśle z nimi powiązane. Mimo, że nie ma żadnego obowiązku używać kolumny i wzmacniacza od tego samego producenta, większość gitarzystów łączy je właśnie w ten sposób. Choć kolumny zazwyczaj łączy się z oddzielnymi wzmacniaczami, można je też podłączać do wzmacniaczy typu combo z już wbudowanym głośnikiem. Ta opcja jest jednak rzadko wykorzystywana. Kolumny takie zazwyczaj są używane przez zawodowych gitarzystów, mają potężną moc i raczej nie są przeznaczone do używania w warunkach domowych.