Metal

Wydawało się w pewnym momencie, że muzyka rockowa to absolutnie najcięższa muzyka, jaka może pojawić się na świecie. Jednak kiedy pierwszą swoją płytę wydał zespół Black Sabbath, wszystko się zmieniło. Ozzy Osbourne i spółka, prezentowali coś, czego jeszcze nie było – mroczny klimat, niezwykle ciężkie gitarowe riffy i potężne zastrzyki energii. Ich śladem poszli inni i w ten sposób, rozwinął się gatunek zwany heavy metalem. Pojawiły się kolejne wielkie zespoły jak Deep Purple, Judas Priest, Metallica czy Iron Maiden. Z czasem muzyka ta zaczęła ewoluować i powstawały kolejne odmiany. Niektórzy zaczęli grać jeszcze ciężej (Death, Slayer, Bathory), a inne poszły stronę elektroniki (Godflesh, Rammstein). Istnieją także inne pochodne, których omówienie zajęłoby naprawdę dużo czasu, bowiem cały świat heavy metalu jest absolutnie niczym nieograniczony. najważniejsze jest jednak to, że ogromna ilość fanów tej muzyki na całym świecie, wciąż pochłania najnowsze wydawnictwa i czeka z niecierpliwością na kolejne ciężkie utwory swoich ulubionych kapel. Metal, podobnie jak rock, z pewnością będzie istniał do końca świata, bowiem jest to muzyka ponadczasowa, która posiada najwierniejszych fanów na świecie.

Metallica

Tworzenie nowych trendów w muzyce i odkrywanie czegoś nowego, jest domeną tych największych, którzy po wielu lat, wciąż będą tak samo popularni jak na początku. Jednym z takich zespołów, jest legendarna już Metallica, która od wielu lat tworzy najwyższej jakości rockowo-metalową muzykę. Wszystko zaczęło się w 1981 roku w Los Angeles, kiedy to dwaj znajomi – James Hetfield oraz Lars Ulrich założyli zespół. ich miłość do ciężkich brzmień, zaowocowała wydaniem kilku znakomitych, niesamowicie agresywnych płyt, które zapoczątkowały nowy podgatunek heavy metalu – thrash. Surowe, chłodne granie, z olbrzymią dozą energii i bez zbędnego cackania się ze słuchaczem – tak należy opisać pierwsze dokonania zespołu. Później Metallica grała nieco bardziej łagodnie, tworząc mnóstwo znakomitych ballad (np. „Nothing Else matters”), co jeszcze przysporzyło im większą ilość fanów. Można śmiało powiedzieć, że w chwili obecnej jest to najbardziej wpływowy zespół na metalowej scenie i jeden z najbardziej znanych na świecie. I to nie tylko wśród słuchaczy rockowych melodii, ale także tych, którzy lubują się raczej w nieco innych klimatach muzycznych. Czapki z głów!

Mastodon

Są zespoły, które jedni kochają, a inni nienawidzą. Zespoły, które wzbudzają spore kontrowersje i grają muzykę, która przez niektóre osoby nie potrafi zostać zaakceptowana. Po części takim zespołem jest amerykański Mastodon, który w swojej muzyce łączy tak wiele stylów, że ciężko sklasyfikować go do któregoś konkretnego. mamy tu więc połączenie progresywnego metalu, metalcore’u, a nawet thrash, heavy, death czy doom metalu. Charakterystycznym aspektem grupy jest to, że gra ona niezwykle skomplikowane motywy, do których wykonania, należy posiadać naprawdę spore umiejętności. Do tego potężne, gitarowe riffy, które na pewno przypadną do gustu każdemu, kto lubi naprawdę potężne szarpnięcie strun gitary elektrycznej. Jeżeli dodamy do tego wokal Troya Sandersa, który raz jest growlem, a raz do złudzenia przypomina to, co niegdyś za mikrofonem wyprawiał Ozzy osbourne – mamy cudo nie do podrobienia. Zespół istnieje od 1999 roku, a już zdobył ogromną popularność i grał koncerty z takimi tuzami jak Slayer, Slipknot czy Deftones. Odpowiedź na pytanie „co gra mastodon”, prosta nie jest. jedno jest pewne – to agresywna, skomplikowana muzyka, który metalowej scenie nie przynosi ani krzty wstydu. Wręcz przeciwnie – jest od pewnego czasu jej prawdziwą dumą.

Korn

Alternatywny metal to pojęcie bardzo trudne do zdefiniowania. Określa ono muzykę, która pojawiła się nagle, mieszając wpływami i czerpiąc z wielu nurtów i której nie sposób zaszufladkować do konkretnej kategorii. Głównie chodzi tutaj o nu metal, za prekursorów którego, uważa się amerykański zespół Korn. Założony w 1993 roku przez Jonathana Daviesa oraz muzyków zespołu L.A.P.D., jest ciężki do zakwalifikowania pod konkretny gatunek. Muzycy mocno eksperymentują, nie odchodząc przy tym od standardowego, metalowego brzmienia. W ich muzyce da się zauważyć thrash, groove czy industrial metal, a nawet funk, przez co utwory mają charakter niezwykle eksperymentalny. Można to Kornowi zarzucać, ale dla większości słuchaczy to olbrzymia zaleta. Zespół tworzy bowiem coś innego niż wszyscy, a do tego gra niezwykle klimatycznie. Atmosfera utworów, poruszających często trudne, społeczne tematy, jest momentami przytłaczająca i łatwo przy nich całkowicie odpłynąć. Korn to zespół niezwykle specyficzny, który wydał już kilka znakomitych płyt, a z pewnością nie zakończył jeszcze swojej misji, której celem jest granie znakomitej muzyki.

Opeth

Szwedzkie zespoły metalowe mają to do siebie, że potrafią grać bardzo umiejętnie i swoją znakomitą technikę łączyć z bardzo klimatycznymi motywami gitarowymi. Takim zespołem jest Opeth, który powstał w Sztokholmie w 1990 roku. Głównym człowiekiem w zespole, jest Mikael Akerfeldt, który nie tylko jest wokalistą, ale także tworzy muzykę i pisze teksty. Muzykę grupy rozpoznać jest bardzo łatwo, gdyż jest dość charakterystyczna. W większości piosenek spokojne, delikatne rockowe motywy, mieszane są z agresywnymi metalowymi wstawkami, którym towarzyszy growl oraz przeraźliwie ostre gitarowe riffy. należy tutaj ponownie wspomnieć o wokaliście, który raz śpiewa pięknie, melodyjnie, a za chwilę potrafi niesamowicie się wydrzeć, zrywając małżowinę z uszu słuchacza. O ile Opeth z początku swojej działalności, grał czysty death metal, o tyle teraz, dołączył do repertuaru progresywny rock, a to za sprawą współpracy zespołu ze Stevenem Wilsonem, który jest w tych kręgach bardzo dobrze znany. Jedno się tutaj nie zmienia – piosenki są klimatyczne, często monotonne, ale przy tym bardzo skomplikowane i naprawdę ciekawe. Opeth to zespół oryginalny i zdecydowanie najlepszy w swojej dziedzinie.

Moonspell

Czy muzyka może być swojego rodzaju poezją? Przelaniem na dźwięki własnych przekonań, wierzeń i różnego rodzaju poglądów? Z pewnością tak i udowadniają to muzycy grupy Moonspell, która uchodzi za jeden z najbardziej klimatycznie grających metalowych zespołów świata. Zespół pochodzi z Portugalii i tworzy muzykę na pograniczu gothic i black metalu, czerpiąc często z folku. Teksty zespołu (pisane najczęściej przez wokalistę Fernando Ribeiro) są zazwyczaj głębokie, przemyślane i nierzadko – ponure. Zespół obraca się w dość specyficznej stylistyce, w której brak miłosnych westchnień, kolorowych kwiatów czy czerwonych serduszek. Wszystko owiane jest mistyczną aurą, a muzyka porusza tematy okultyzmu czy wampiryzmu. Warto dodać, że Moonspell to kapela niejednolita, w której dostrzec można bardzo wiele wpływów, przez co wydaje się ona tak interesująca. Ostre brzmienie gitar, agresywny wokal znakomitego Ribeiro i towarzysząca temu, nieprzeciętna perkusja – wszystko to daj podstawy do tego, by stwierdzić, że Moonspell to kapela znakomita, która na scenie metalowej znaczy już bardzo dużo. A przed nimi wciąż mnóstwo świetnych albumów, które na pewno przysporzą im kolejną grupę oddanych fanów, których już teraz, na całym świecie nie brakuje.