Motorhead

Co jak co, ale nazwa Motorhead kojarzy się fanom rocka i metalu dość jednoznacznie, dokładnie tak jak wierzącym w Boga postać Jezusa Chrystusa. Motorhead powstaje w roku 1975, za sprawą inicjatywy muzycznej, i nie tylko, bo stylu życia, samego Lemmy’ego Kilmistera, jedynego stałego członka grupy, który wtedy to nadaje swojej kapeli wymowną nazwę, która oznacza fana amfetaminy. Ta angielska kapela debiutuje całkiem udanie w czasach tryumfu punk rocka, będącego w drugiej połowie lat siedemdziesiątych tak zwaną „nową falą”. Wtedy to, Lemmy Kilmister, czyli basista i wokalista grupy Motorhead oznacza swoisty styl w stylu, poniekąd jako kowboj heavy metalu, czy raczej jego ojciec chrzestny. Połączenie punka z metalem oraz typowym rock’n’rollem kapela pokazuje później przy okazji każdej następnej płyty, czy to w przypadku bardzo udanej „Overkill”, czy nie mniej popularnej „Ace of Spades”. Charakterystyczne bity muzyki granej przez Motorhead odciskają wkrótce piętno na całym świecie rocka i metalu, przez co wielu wykonawców po dzień dzisiejszy uważa Motorhead za źródło swych inspiracji. Oczywiście kluczem tych inspiracji zwykle bywa sama postać Lemmy’ego Kilmistera, człowieka z charyzmą, który wie co to dobra muzyka, ale i dobra zabawa. Owiany później legendą Lemmy Kilmister wkrótce po debiucie kapeli jest w grze, mimo że jeszcze jakiś czas przyszło grać by zostać gwiazdą wydarzeń kolejnych rock metalowych festów.

Motörhead odzwierciedla powiedzenie „piękno tkwi w prostocie”, charakteryzuje go bowiem muzyczna prostota ekstrawagancko przywołująca wprost ducha rock and rolla, przez co grupa zdobywa popularność zarówno wśród zdeklarowanych fanów heavy metalu, jak i punk rocka. Wreszcie w kwietniu i maju roku 1977 grupa wchodzi do studia i nagrywa debiutancki album zatytułowany Motorhead, dzięki czemu piosenki z tej płyty lądują wkrótce na listach przebojów. Numery z tej płyty, takie w szczególności jak Iron Horse/Born to Lose”, uważane są dziś za klasykę gatunku. Lecz Motorhead, jak się później okazało, nie ma zamiaru odpuszczać ani na jotę. Tymczasem kapela rusza w pierwszą trasę, głosząc słowo rock’n’roll, a jednocześnie zbierając już materiał na nową płytę – jeszcze lepszą.

Dwa lata później wychodzi bowiem album pt.Overkill, drugi album studyjny zespołu Motörhead, wydany 24 marca 1979 roku nakładem wytwórni muzycznej Bronze Records. Został nagrany w Roundhouse Studios i Sound Development Studios pomiędzy grudniem 1978 a styczniem 1979 roku. Dziś album Overkill uchodzi za klasykę gatunku, z takimi numerami jak tytułowy Overkill czy Stay Clean lub Capricorn. Jest to ten moment w życiu Motorhead, który uważany jest za przełomowy, co potwierdzają wówczas rankingi list przebojów. Wtedy to otwierają się przed Motorhead drzwi kariery i kapela gości na dużych scenach, by potwierdzić swoją klasę trzecim albumem, mianowicie w listopadzie 1979 roku ukazuje się trzeci studyjny, Bomber, nakładem wytwórni muzycznej Bronze Records. Bomber zostaje nagrany w Roundhouse Recording Studios i Olympic Recording Studios pomiędzy 7 lipca a 31 sierpnia 1979 roku, co wskazuje na to, że grupa miała już gotowe niektóre utwory, jeszcze wcześniej, być może nim ukazał się Overkill. Jakby tego było mało, następnie tego samego roku pojawia się album On Parole zawierający nagrania z sesji z roku 1975. Wreszcie, w 1980 roku ukazuje się piąty album grupy, klasyka gatunku, zatytułowany Ace of Spades. Kapela zaczyna w ten sposób rozpieszczać fanów, zorientowanych od tego momentu zdecydowanie na najlepsze. Tego samego roku ukazują się również dwa minialbumy grupy pt.The Golden Years oraz Beer Drinkers and Hell Raisers. W 1981 roku ukazuje się z kolei trzeci minialbum grupy pt. St. Valentine’s Day Massacre . Aż w końcu nadchodzi rok 1982, upamiętniony ukazaniem się albumu Iron Fist. Jest to moment, w którym grupa koncertuje już pełną parą, na całym świecie. Warto zaznaczyć, że również w 1981 roku ukazuje się pierwszy album koncertowy zespołu pt. No Sleep ’til Hammersmith. A już w 1982 roku światło dzienne ogląda minialbum pt. Stand by Your Man. Natomiast 1983 rok jest odnotowywany w kajecie fana Motorhead, ponieważ wtedy to ukazuje się album pt. Another Perfect Day, by w 1984 roku ukazała się pierwsza kompilacja nagrań zespołu pt. No Remorse.

Kapela wcale jednak nie próżnuje. Nie trzeba było jednak długo czekać, bo w 1986 roku wydany zostaje ósmy album zespołu pt. Orgasmatron. A już rok później ukazuje się album Rock ’n’ Roll. Z kolei, jak to ma Motorhead, czyli szybko, w 1988 roku ukazuje się drugi album koncertowy pt. No Sleep at All. I w tym momencie następuje przerwa wydawnicza, ponieważ fanom przychodzi poczekać do roku 1991,wtedy to, po czterech latach przerwy, ukazuje się album 1916 . Wówczas Motorhead idzie za ciosem i już w 1992 roku ukazuje się album pt. March ör Die oraz minialbum 92 Tour EP. Cios trwał nadal, bo w 1993 roku ukazuje się album Bastards.

Dwa lata później wydany zostaje trzynasty album grupy pt. Sacrifice, album, jako jeden z niewielu grupy, uważany za „pełnometalowy”. Jednak Motorhead to głównie rock’n’roll i w 1996 roku ukazuje się album Overnight Sensation. Motorhead rusza w trasę, by jednak w 1998 roku mógł ukazać się album Snake Bite Love. Rok później, jak to w zwyczaju Motorhead, ukazuje się trzeci album koncertowy zespołu pt. Everything Louder Than Everyone Else. W 2000 roku wychodzi album We Are Motörhead, tego samego roku ukazują się również trzy kompilacje nagrań pt.The Best Of, The Chase Is Better Than The Catch oraz Over The TopThe Rarities. Jakby tego było mało, w 2001 roku ukazuje się piąta kompilacja nagrań grupy pt. All The Aces. Prace studyjne trwają i rok później wychodzi album Hammered. W 2003 rok przynosi czwarty album koncertowy zespołu pt. Live at Brixton Academy The Complete Koncert. W czerwcu 2004 roku wydany zostaje bardzo nowocześnie brzmiący, osiemnasty album zespołu pt. Inferno. 29 sierpnia 2006 roku na rynek wypuszczony zostaje album Kiss of Death. Nagrania zostały zarejestrowane w Paramount Studios w Los Angeles. Współpracy z producentem muzycznym Cameronem Webbem okazała się być niezwykle owocna. W ramach promocji do utworu Be My Baby zostaje zrealizowany teledysk. Wydawnictwo wówczas promowane jest m.in. podczas europejskich koncertów w Holandii, Hiszpanii i Francji.

Dwudziesty album zespołu zatytułowany Motörizer ukazuje się w sierpniu 2008 roku.

– Nie chodzi o samą tylko muzykę – mówi wówczas Lemmmy. – Chodzi o livestyle, którego nigdy nie zmienię.

To prawda. Czego jak czego, ale stylu Lemmy nie zmienia co widać już w pierwszym utworze z albumu, zatytułowanym Runaround Man.

Po latach jednak ma się okazać, że Lemmy żałuje ilości coca – coli pitej w dodatku do whisky.

– Być może umierał bym lepiej – mówi. – Gdyby nie takie duże ilości cukru.

Smak whisky na pewno powiewa nad twórczością Motorhead. Jest to solidna porcja metal rock’n’rolla, która na stałe zagościła w rockowych audycjach. Zresztą, trudno wyobrazić sobie dziś scenę hard rockową bez udziały w niej Motorhead. Wokal może pozostawać dla niektórych do życzenia, ale na pewno nie charyzma Lemmyego.