Muzyka elektroniczna

Jest specyficznym rodzajem muzyki, której tworzenie odbywa się przy wykorzystaniu elektrofonów, czyli elektrycznych instrumentów muzycznych oraz wszelkiego rodzaju urządzeń, które przetwarzać będą dźwięki urządzeń nie muzycznych. Muzyka elektryczna rozwija się już od ponad pięćdziesięciu lat tak naprawdę jednak największą falę popularności zyskała obecnie, od lat dziewięćdziesiątych, gdzie od tego kraju cały czas króluje na dyskotekach oraz w różnego rodzaju klubach. Przez ten cały czas rozwinęło się naprawdę wiele różnego rodzaju wersji muzyki elektrycznej poprzez trance, techno, Dance i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Muzyka elektryczna w dzisiejszych czasach cechować będzie się tym, że tworzona jest głównie poprzez komputer, a nie przy wykorzystaniu elektrycznych instrumentów muzycznych, gdyż ten pierwszy sposób jest o wiele bardziej wygodniejszym, szczególnie z oprogramowaniem, które mamy obecnie do dyspozycji, dające z pewnością naprawdę bardzo dużą gamę wygodniejszy i posiadający większy potencjał.

Początki

Obecnie muzyka elektroniczna uważana jest za kontynuatora ruchu jaki rozpoczęła muzyka mechaniczna. Między innymi po niej odziedziczyła pragnienie znalezienia nie tylko instrumentów samogrających, ale takich, które samodzielnie będą w stanie komponować muzykę. Za pierwszy elektroniczny instrument obecnie uważany jest muzyczny telegraf, który wynaleziony został pod koniec wieku dziewiętnastego. Kolejne dziesięciolecia natomiast przynosiły coraz większą ilość wynalazków w tejże właśnie dziedzinie. Na samym początku instrumenty te traktowane było jako swojego rodzaju kuriozum i nie przywiązywano do niej większej wagi. Na początku wieku dwudziestego zaczęto już jednak coraz bardziej dostrzegać, że przyszłość muzyki będzie prędzej czy później wiązać się z elektronicznymi instrumentami, a ich rozpowszechnienie będzie posiadało wpływ na stworzenie nowych kierunków w spółczesnej muzyce. Dołożona została do tego nowa ideologia muzycznej awangardy i wiele innych elementów. Przez kolejne lata w różnych miastach europy oraz świata prezentowane były autorskie wynalazki, które przybierały formę instrumentów muzycznych elektronicznych, gdzie jedne z nich były naprawdę ciekawymi pomysłami, inne natomiast co najmniej przeciętnymi. Prawdziwy rozwój muzyki elektronicznej to na początku lata pięćdziesiąte potem natomiast lata dziewięćdziesiąte i wykształcenie się nowego wymiaru muzyki tanecznej, czyli popularnego dancu.

Elektrofony

Inaczej mówiąc elektrofon zaliczony może być do grupy elektrycznych instrumentów muzycznych. W przypadku tego specyficznego rodzaju instrumentów muzycznych dźwięk wytwarzany będzie poprzez drgania elektryczne. W zależności od tego jaki jest sposób tworzenie się takowych drgań wyróżnić będzie można instrumenty elektromechaniczne oraz elektroniczne. W każdym rodzajów instrumentów elektrycznych wyróżnić będzie można między innymi generatory elektryczne, układy korekcyjne i sterujący, wzmacniacz oraz układy odpowiadające za nagłośnienie.

Gatunki muzyki elektronicznej

Przez wszystkie lata od powstania muzyki elektronicznej wykształciło się wiele różnych jej gatunków, gdzie zacząć będziemy mogli między innymi od trashu, techno, dancu, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów muzyki tanecznej, zwłaszcza klubowej. Oprócz tych wyróżnić będziemy mogli jeszcze ambitne, break beat, noise, trance, industrial, IDM i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych gatunków muzyki elektronicznej, które powstawały w kolejnych okresach jej rozwoju, gdzie przechodziła ona swoje mniej, czy też bardziej popularne okresy.

Techno

Techno zaliczone może być do jednego z gatunków muzyki elektronicznej, który powstał w Detroit w latach osiemdziesiątych wieku dwudziestego. Ze względu na swój typowo elektroniczny charakter cieszył się dużą popularnością w latach dziewięćdziesiątych, a obecnie jest bardzo blisko powiązany z elektroniczną muzyką taneczną. Techno to muzyka elektroniczna, która posiadać będzie jednostajne, oraz regularne metrum i rytm. Klasyczne utwór techno posiada zasadniczo szybki rytm, około stu trzydziestu uderzeń na minutę. Muzyka ta charakteryzować będzie się stosowaniem głównie, czy też nawet tylko i wyłącznie syntetycznych, czy też elektronicznych dźwięków, odpowiednio przetworzonych, co będzie odróżniało techno między innymi od gatunku muzycznego jakim jest house. Niektóre utwory techno posiadają melodie, ale przede wszystkim dominować będą bardzo wyraziste niskie częstotliwości, głównie basy. W odróżnieniu jednak od innych rodzajów muzyki elektronicznej tanecznej elementy te nie będą odgrywały kluczowej roli dla tego właśnie gatunku. Muzyka techno będzie przeznaczona przede wszystkim do grania w klubach, jest produkowana w takowy sposób, aby miksowanie kolejnych utworów wraz ze sobą było łatwe, utwory są więc prawie zawsze całkowicie instrumentalnymi, a rozbudowane partie wokalne zdarzają się bardzo rzadko, w odróżnieniu od gatunków takich jak trance, czy też house.

House

Muzyka house zaliczana jest do jednego z gatunków muzycznych, a swe początki czerpie z lat siedemdziesiątych i od muzyki disco, chociaż dla wielu może się to wydawać nieprawdopodobnym. Muzyka ta charakteryzować będzie się przede wszystkim odpowiednio dobranym i tanecznym rytmem, wstawkami śpiewanymi oraz linią melodyczną, która opiera się o instrumenty klasyczne, co będzie odróżniać ten gatunek muzyki od techno, gdzie dominują instrumenty elektroniczne. Od lat siedemdziesiątych aż do połowy osiemdziesiątych house popularny był tylko w USA, później natomiast zaczął przedostawać się poza jego granice, najpierw do Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się na scenie house postać, która miała wpływ na zrewolucjonizowanie całego rynku i gatunku. Z czasem pojawiać zaczęły się także nowe i nowatorskie brzmienia, które wiązały się przede wszystkim z ciągłymi poszukiwaniami oryginalnych rozwiązań i zwiększającą się chęcią wdrażania nowego, ale prężnie rozwijającego się gatunku do współczesnego świata, gdzie w końcu muzyka ta zyskała ogólnoświatową popularność i fanów.