Najchętniej słuchane gatunki muzyczne

Muzyka to jedna z najbardziej popularnych i powszechnych form rozrywki, ale także i sztuki. Jak wiele innych form, dzieli się na liczne gatunki i podgatunki. I choć niekiedy trudno nadać im jedną i słuszną klasyfikację, istnieje kilka głównych najpopularniejszych jej gatunków, które łatwo wymienić jednym tchem. I tak na przykład istnieje szereg gatunków z muzyki rozrywkowej, takich jak pop czy rock wraz z podgatunkami, muzyka typowa dla melomanów, taka jak jazz, czy klasyka, a także muzyka stworzona na określone potrzeby, jaka wiele gatunków z zakresu downtempo. Istnieje też szereg gatunków, zwłaszcza tych współczesnych, które trudno sklasyfikować ze względu na liczne inspiracje i czerpanie z innych stylistyk (np. trip hop). Gatunki muzyczne również mają to do siebie, że na przestrzeni dekad określały inną muzykę – najbardziej jest to widoczne na przykładzie pojęcia R’n’B. Współcześnie do najchętniej słuchanych należy 5 głównych gatunków muzyki: pop, rock, jazz, metal i downtempo. Choć ostatnia nazwa jest mniej popularna niż pozostałe, skupia ona w sobie wiele lżejszych gatunków, które można określić tym mianem.

Pop

Wiele osób twierdzi, że muzyka powinna być typowo „odautorska”, czyli pochodzić z duszy jej twórcy, wyrażać jego uczucia czy poglądy, ale nie zawsze tak jest. Muzyka rozrywkowa polega bowiem na tym, żeby trafić do masowych odbiorców, którzy lubią słuchać czegoś „wpadającego w ucho” i nie będącego niczym specjalnie skomplikowanym. I tak właśnie zrodził się niezwykle obszerny gatunek muzyki, zwany po prostu „pop” (od „popularnej”). Muzykę taką tworzy się przede wszystkim po to, aby przypodobać się szerszej publiczności, rezygnując z przekazywania jakichś ambitnych wartości. Można powiedzieć, że jest to działanie czysto komercyjne i marketingowe, co oczywiście nie powoduje, że tworzona muzyka jest słaba i amatorska. Większość popowych kompozycji jest na naprawdę wysokim poziomie artystycznym i bywa tworzona przez wielkich muzycznych tuzów. Tworzenie muzyki pop, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – słuchacze muzyki „niemasowej”, nieco bardziej ambitnej, krzywym okiem (czy też uchem), spoglądają na artystów popowych i często niechętnie ich słuchają. Coś za coś…

Gatunek pop możemy rozpatrywać dwojako – jako ogólnie obszerne pojęcie obejmujące każdą muzykę rozrywkowa (a więc w skrócie wszystko co nie jest klasyką, folkiem ani jazzem), albo jako jeden z bardziej popularnych gatunków muzyki rozrywkowej i częściej właśnie w tym znaczeniu się tego pojęcia używa. Muzyka pop obecna już od wielu dekad ewaluowała głównie w raz rozwojem techniki, a także innych gatunków muzycznych. Generalnie charakteryzuję się krótkim utworami z chwytliwymi melodiami, prostymi rytmami i różnym tempem w zależności od danego utworu. Muzyka pop jest uznana za najbardziej komercyjną muzykę, a może należałoby odwrotnie – istnieje przede wszystkim w celach komercyjnych. Obecnie 95% muzyki emitowanej w popularnych radiowych i telewizyjnych stacjach muzycznych to muzyka popowa. By zauważyć, jak wielka ewolucję przeszła ta muzyka, wystarczy spojrzeń na twórczość artystów okrzykniętych już dawno królem i królową popu – nieżyjącego już Michaela Jacksona i Madonnę. W muzyce pop można znaleźć nawiązania do szeregu innych gatunków – od wpływów swingu, poprzez muzykę rockową aż po klubową. Można nawet pokusić się o stwierdzenie że gatunek pop sam w sobie nie istnieje, że zawsze jest to czerpanie z innych stylów, tyle że w uproszczonej i łagodniejszej formie.

Pop jest skrótem od muzyki popularnej, a oprócz tego termin ten często posiada także wiele innych znaczeń. W sensie najszerszym uznać będziemy mogli, że muzyka pop jest po prostu każdym z rodzajów muzyki rozrywkowej, niezależnie od tego jaki charakter będzie przyjmować. W zakresie węższym, popem nazywać będzie przede wszystkim bardziej miękkie i nastawione na szerokie grono odbiorców utwory muzyczne i odłamy muzyki rockowej, które charakteryzować będą się melodyjnością, a przede wszystkim swoją prostotą i dużą ilością technik studyjnych i nagraniowych. Często style popowe są łagodniejszymi wersjami stylów pierwotnych, które wyrastają z odmian muzyki rozrywkowej. Za popowych uznać będziemy mogli więc tych artystów, którzy kreują swoją muzykę opierając się tak naprawdę tylko i wyłącznie na gustach publiczności, przy całkowitym zrezygnowaniu z prób przekazania głębszych wartości. Piosenkarz popowy jest tylko rzemieślnikiem, który ma śpiewać i dodatkowo robić to co każe firma nagraniowa, sponsor, producent, czy też menadżer, a przede wszystkim dobrze śpiewać, chociaż dzisiaj nie jest to już takie ważne, a przede wszystkim dobrze wyglądać i skandalizować. Oczywiście nie wszyscy artyści pop będą takimi, jednak niestety wszystko zmierza właśnie w takowym kierunku. Rozwój tejże muzyki spowodował między innymi, że powstało bardzo wiele jej gatunków i oddzielnych stylów muzycznych, których jest naprawdę dużo i gdzie każdy z nich posiadać będzie swoje charakterystyczne cechy.

Rock

Muzyka rockowa rozwinęła się wraz z rozwojem instrumentów elektrycznych w środku XX wieku, wywodząc się od takich gatunków jak jazz, blues czy rock and roll. O roku zaczęliśmy mówić wraz z powstaniem składów z instrumentarium, na które się składała perkusja, bas i dwie gitary, sporadycznie instrumenty klawiszowe i pojawieniem się lampowych wzmacniaczy gitarowych umożliwiających przesterowanie (zniekształcenie) dźwięku gitary. Jednak podczas gdy początkowe wersje tych wzmacniaczy charakteryzowały się dość mało atrakcyjnym dźwiękiem (wystarczy posłuchać pierwszych nagrań The Beatles, Led Zeppelin czy Janis Joplin), z czasem sprzęt ten rozwinął się i powstały również dodatkowe efekty (niewielkich rozmiarów urządzenia w postaci kostki stawianej pod stopą), które umożliwiały wzmocnienie zniekształcenia, dzięki muzyka rockowa stawała się coraz bardziej ostra, aż w końcu wyodrębnił się z niej gatunek metal (opierający się już na bardzo silnych przesterowaniach niedostępnych wcześniej z powodów technicznych).