Najchętniej słuchane gatunki muzyczne

Skoczne, szybkie dźwięki stały się bardzo popularne już na początku drugiej połowy XX wieku. Powoli rozpoczynały się wtedy czasy wielkiego rock and rolla, który zyskał na całym świecie olbrzymią popularność. Kiedy wpływy tego gatunku zmieszały się z niektórymi elementami jazzu i bluesa, powstały kolejne muzyczne aranżacje, tym razem nazywane rockowymi. Niektórzy twierdzą, że „rock” to po prostu skrót od rock and rolla, ale ciężko się z tym zgodzić. Jest to muzyka, która powstała na jego podwalinach, ale rozwinęła się i stworzyła własny, specyficzny charakter. Do tworzenia muzyki rockowej używa się przede wszystkim gitar (głównie elektrycznych i basowych) oraz perkusji. Gatunek ten reprezentują najczęściej zespoły składające się z kilku osób, bowiem potrzeba kilku osób, aby stworzyć skomplikowane rzesze dźwięków, które później ciężko jest przez kogokolwiek innego odtworzyć. Także i rock posiada bardzo dużo odnóży. Mamy więc rock progresywny, psychodeliczny, alternatywny, hardrock, glam rock czy punk rock. To oczywiście nie wszystko, bowiem podgatunków jest dużo więcej, ale to te słuchane najczęściej, które posiadają fanów na całym świecie, a reprezentują je zespoły z całego globu.

Jazz

Jazz to gatunek, który powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Był połączeniem wpływów z muzyki afrykańskiej i muzyki amerakańsko-europejskiej. Łączył więc w sobie muzykę rozrywką, folkową i klasyczną. Jazz to gatunek, który charakteryzuje się rytmem i synkopowanym, a jego jeszcze bardziej istotną cechą jest stwarzanie szerokiego pola do improwizacji. Jazz to gatunek, który się rozwijał na przestrzeni kolejnych dekad, również z nim zmieniało się do pewnego stopnia instrumentarium, na którym muzyka ta była wykonywana. Najbardziej kojarzonymi z jazzem instrumentami są wszelkie instrumenty dęte, głównie trąbka i saksofon, a także perkusja i kontrabas. Nie w mniejszym stopniu w składach jazzowych występuję instrument klawiszowy, głównie jest to fortepian. Jednak gatunek ma to do siebie, że równie dobrze w składach sprawdzą się takie instrumenty jak gitara, instrumenty smyczkowe, czy organy hammonda. Jazz z powodzeniem można grać w trio (np. w składzie perkusja – bas – fortepian), popularne są również większe składy, nie tylko kwintety czy sekstety, ale również tzw. big bandy, które są równoznaczne z orkiestrami jazzowymi, w których w każdej sekcji jest po kilku muzyków.

Jest jednym z gatunków muzycznych zaliczanych obecnie do muzyki rozrywkowej, którego powstanie datowane jest na okres około dwudziestego wieku, gdzie centrum rozwoju tej muzyki były Stany Zjednoczone, a dokładniej Nowy Orlean. Jazz powstał jako połączenie nurtów muzyki zachodnioafrykańskiej z tymi pochodzącymi bezpośrednio z Ameryki oraz Europy. Obecnie stanowić będzie on połączenie muzyki ludowej, artystycznej oraz tej czysto rozrywkowej. Jazz charakteryzować będzie się przede wszystkim synkopowanym rytmem, a także oprócz tego dosyć dużą dowolnością jeśli chodzi o interpretację oraz aranżację i tendencję do improwizowania. Związek z tym mieć będzie przede wszystkim fakt, że pierwsi twórcy tego gatunku to nie znający nut potomkowie niewolników. Według niektórych muzykologów jazz jest raczej jedną z formą interpretowania muzyki, nie jest natomiast stylem muzycznym, mimo wszystko jednak cieszy się bardzo dużą popularnością, z czego z całą pewnością nie da się zaprzeczyć. Według niektórych opinii oraz przekazów muzyka jazzowa była stworzona by być jedną z form wyrazu do wyrażenia smutku oraz żalu uciśnionej i zniewolonej ludności, która cierpiała z powodu białych na kontynencie amerykańskim, ale także w innych obszarach świata. Jazz z całą pewnością jest bardzo głęboką, uczuciową i momentami melancholijną muzyką, oczywiście nie we wszystkich przypadkach.

Metal

„Ten gitarowy huk, jak ryk wściekłego lwa – to heavy metal rock” – tak brzmi fragment utworu, polskiej grupy metalowej TSA, który jest znakomitym określeniem całego muzycznego gatunku. Metal wywodzi się przede wszystkim z hardrocka i jest muzyką bardzo ciężką, pod względem gitarowym, a często także – wokalnym. Rozkład instrumentów jest podobny jak w muzyce rockowej, ale gra się tutaj przede wszystkim w skalach molowych (a nie w durowych). Metal to określenie bardzo ogólne, które stosowane jest zamiennie z nazwą „heavy metal”, które to z kolei może także określać gatunek muzyczny, popularny głównie w latach osiemdziesiątych XX wieku. W zależności od prezentowanych przez muzyków treści oraz „ciężkości” grania, rozróżnia się bardzo dużą ilość podgatunków tej muzyki. Mamy do czynienia z black, death, progressive, nu, doom, glam, gothic, thrash czy power metalem. Wszystko to wywodzi się jednak z heavy metalu i pomijając wszelkiego rodzaju szufladkowanie, można wrzucić to właśnie do tego stylu. Muzyka zrodziła także nową subkulturę, tzw. metalowców, czyli fanów tego typu muzyki, którzy przywdziali specyficzne stroje i zachowania.

Downtempo

Downtempo być może nie jest pojęciem kojarzonym przez przeciętnego słuchacza, skupia ono jednak w sobie wiele innych nieco bardziej powszechnych gatunków mających wspólny element – jest to nieco ambitniejsza (choć nie w przypadku każdego gatunku) muzyka z pogranicza elektroniki, soulu, jazzu, popu, muzyki przestrzennej i paru innych gatunków, które ciężko opisać jednym określeniem. Jaka sama nazwa wskazuje, jest to przeważnie muzyka nieco spokojniejsza i w wolniejszym tempie o dość łagodnych, spokojnych i nastrojowych walorach. Muzyka w gatunkach nawiązujących do downtempo to utwory zarówno instrumentalne jak i z partią wokalu. Choć określenia tego nie znajdziemy na półkach z płytami w popularnych sieciach sklepów muzycznych, często spotkamy się z nim w internecie, zwłaszcza na specjalnych stronach jemu poświęconych. Wykonawcy downtempo raczej nie są popularni i należą do niszowych. Muzyka ta rzadko jest też obecna w stacjach radiowych ze względu na swój nieco zbyt spokojny i nastrojowy charakter.