Odmiany Rocka

Rock to gatunek, który od swoich początków latach 60tych doczekał się wielu podgatunków na przestrzeni dekad. Również wiele innych gatunków inspirowało się tą stylistyką, dzięki czemu siatka podgatunków robi się jeszcze szersza. I tak np. za rock klasyczny uważa się dokonania takich grup jak Pink Floyd, Deep Purple czy Led Zeppelin, mimo że np. Pink Floyd odeszło bardziej w tworzenie rocka progresywnego i psychodelicznego, a Deep Purple i Led Zeppelin w stronę blues rocka i hard rocka. Klasycznym rockmanem był też Jimi Hendrix, czy grupa The Doors. W kolejnych latach rozwinęły się inne podgatunki, takie jak np. hard rock czy punk rock. Ten ostatni rozpowszechniony był przez takie zespoły jak The Clash i Sex Pistols w latach 70tych i 80tych. W latach 90tych, w których technika umożliwiła całkiem nowe brzmienia, rock doczekał się jeszcze większej ilości podgatunków, choć już wtedy wiele z nich było inspirowanych muzyką za lat 60-70. Najsłynniejsze z nich to grunge popularny na początku latach w 90tych, rozwiniętych na scenie amerykańskiej, rock klasyczny, zamiennie nazywany rock and rollem w wykonaniu takich grup jak Guns N’Roses czy Bon Jovi, czy w końcu britpop rozwinięty na Wyspach Brytyjskich, nawiązujący nieco do do lat 60tych, a w końcu rock alternatywny, najbardziej nowoczesny podgatunek, nieograniczający się do samego rocka, a czerpiący także z jazzu i muzyki elektronicznej.

Rock alternatywny

Rock alternatywny to pojęcie, które zaczęło być często używane od okresu końca lat 90tych, kiedy muzyka rockowa przestała być modna, a zespoły grające rock klasyczny straciły swoją popularność. Pociągnęło to za sobą szereg inspiracji i poszukiwań w celu odświeżenia muzyki rockowej – z bardzo różnym skutkiem. Niestety dzisiaj pojęcie rock alternatywny jest mocno nadużywane – często przypisywane grupom, które wciąż grają muzykę rockową bardziej zbliżoną do tej klasycznej, czy do takich gatunków jak britpop czy grunge, w której tak naprawdę nie ma elementów, które czyniłby ją alternatywną. Najczęściej rock alternatywny oznacza poszerzenie instrumentarium o liczne urządzenia elektroniczne i wzbogacenie brzmień gitar o bardziej nietypowe i pełne efektów dźwięki. Rock alternatywny może się objawiać również w nietypowych aranżacjach odbiegających od schematu zwrotka – refren. Niekiedy pojęcie rock alternatywny może być używane zamiennie z rock niezależny, częściej spotykany pod swoją anglojęzyczną postacią – indie rock. Mylnie za przedstawiciela tego gatunku uznaje się np. grupę Placebo. Z polskich grup, nieco nadużywa się tego pojęcia odnośnie takich grup jak Myslovitz, których muzyka posiada elementy rocka alternatywnego, ale bardziej przypomina muzykę britpopwą, ewentualnie ogólnie mówiąc – gitarową. Nieco słuszniej ten gatunek odnosi się np. do Muse. Natomiast za czołowego przedstawiciela tego gatunku uważa się jedną z bardziej wartościowych grup świata – brytyjski zespół Radiohead.

Rock progresywny

Mianem rocka progresywnego określa się muzykę rockową, w której utwory charakteryzują się rozbudowanymi aranżacjami, wysokim poziomem wykonawczym i dobrym warsztatem każdego z muzyków. Oprócz bardziej rozbudowanych aranżacji w muzyce takiej możemy się spotkać z nietypowymi rytmami (np. metrum 7/8 zamiast popularnego 4/4). Również instrumentarium składów grających rock progresywny często jest powiększone o zestaw instrumentów klawiszowych (organy hammonda, rhodes piano, syntezatory), a także instrumenty smyczkowe czy dęte. Rock progresywny jest gatunkiem, po który chętnie sięgają ludzie inteligentni i szukający w muzyce czegoś ciekawszego niż chwytliwe utwory zwrotkowo-refrenowe. Częściowo rock progresywny wśród swoich fanów ma również muzyków. Jest to jednak muzyka wymagająca i wymaga odpowiednich okoliczności i warunków, by jej słuchać i w pełni docenić jej walory. Z pewnością nie należy jej zestawiać z klasyczną muzyką rockową, ani rockiem alternatywnym. W dzisiejszych czasach rock progresywny nie cieszy się dużą popularnością, praktycznie nie istnieją też grupy reprezentujące taką stylistykę. Dawniej były to takie zespoły jak Pink Floyd, King Crimson, czy starsze Genesis.

Punk Rock

Punk rock to odmiana rocka, która ma dość długą historię. Jego początki sięgają lat 70 i 80, kiedy to stylistykę tą rozpowszechniły takie zespoły jak The Clash czy Sex Pistols, dzisiaj uznawane już za legendy. Punk rock cechuje się prostymi skocznymi kompozycjami wykonywanymi zwykle na perkusję, bas i gitarę sporadycznie dwie gitary. Prostoty dodaje fakt, że utwory zwykle są tworzone na popularnych schematach 3-4 akordowych. Mimo ostrego zabarwienia punk zwykle jest muzyką pozytywną i radosną, niekiedy tylko melancholijną czy nieco agresywną. Od lat gatunek ten jest mocno utożsamiany z graniem garażowym – niemal każdy może taki zespół założyć, gdyż nie ma on dużych wymagań sprzętowych czy jeśli chodzi o umiejętności. W punk rocku przeważają wokale męskie – są to przeważnie dość zwykłe przeciętne barwy głosów, nie skupiające się na ozdobnych śpiewaniu, a raczej na krótkim choć wyraźnym artykułowaniu słów. Popularnym do dzisiaj zespołem o światowej sławie jest zespół Green Day, powstały w latach 90tych. Z polskich zespołów najpopularniejsza jest grupa Pidżama Porno.

Britpop

Britpop to pojęcie i gatunek, które zostały dziś wyparte przez takie hasła jak muzyka alternatywna czy muzyka gitarowa. Jak można się domyślić po nazwie, jest to gatunek, który wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a był używany by określać popularne w latach 90tych zespoły gitarowe grające lżejsza muzykę rockową. Jednym z bardziej popularnych zespołów tego typu była grupa Oasis, której brzmienia gitar były wypośrodkowane, tzn. ani lekkie i ani ciężkie, utwory melodyjne, w średnim tempie, niekiedy melancholijne. Inne zespoły reprezentujące ten gatunek to Blur, The Verve, czy walijski Maniac Street Preachers. Każdy z tych zespołów doczekał się co najmniej jednego wielkiego hitu, długo goszczącego na listach przebojów. Grupy te doczekały się wielu naśladowców również w Polsce, takich jak np. Myslovitz czy Rotary. W pewnym stopniu muzyka britpop była również inspirowana latami 60tymi i The Beatles, z jednak z dużo bardziej świeżym brzmieniem.

Grunge

Grunge to gatunek, który ma swoje korzenie w Seattle na początku pod koniec lat 80tych, a lata jego największego rozwoju i popularności przypadają na początek lat 90tych. Rozsławiła go przede wszystkim grupa Nirvana z nieżyjącym już jej liderem Kurtem Cobainem, jednak do tego gatunku zaliczona też grupy reprezentujące nieco odmienną estetykę. Podczas gdy Nirvana charakteryzowała się minimalizmem, brudem, nawiązaniami do punka, i jednocześnie melodyjnością i melancholią, inne zespoły grały nieco bardziej bogato zaaranżowaną muzykę i pozbawioną brudu typowego dla Nirvany. Były to takie zespoły jak Pearl Jam, Alice in Chains czy Silverchair. Zbliżoną estetykę do Nirvany posiadał również zespół Hole, stworzony przez partnerkę, a później również żonę lidera Nirvany, Courtney Love. Mniej wiecej od środka lat 90tych (być może miało to częściowy związek ze śmiercią Kurta Cobaina w roku 1994), gatunek grunge przestał być aż tak popularny, a przez dziennikarzy został uznany za wymarły. Niemniej jednak przetrwał jeszcze wiele lat w amatorskich garażowych grupach, zakładanych w ramach inspiracji starszymi zespołami.