Pokrowce i skrzynie gitarowe

Pokrowce i skrzynie są istotne zarówno jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu gitarowego, jak i jego transport. Sprzęt gitarowy z racji swojej specyfiki budowy, czyli przede wszystkim drewna i elektroniki jest szczególnie wrażliwy na atmosferyczne czynniki zewnętrzne, dlatego niemal zawsze gdy nie jest używany powinien być odpowiednio przechowywany. Pokrowce i skrzynie możemy podzielić na twarde futarały i miękkie, zazwyczaj usztywniane pokrowce w przypadku gitar, a także na skrzynie, pedalboardy i racki, jeśli chodzi o dodatkowy sprzęt, taki jak wzmacniacze, kolumny, efekty i procesory efektów. W przypadku gitar klasycznych najczęściej stosuje się miękkie pokrowce, ewentualnie dodatkowo usztywniane. W przypadku gitar akustycznych i elektrycznych również możemy zastosować miękkie pokrowce, jednak jeśli zależy nam na naszym instrumencie i jest on narażony na bardzo różne warunki transportowe, warto zainwestować w sztywny futerał. Na skrzynie na dodatkowy sprzęt raczej nie zdecydują się muzycy domowi i półprofesjonalni – z nich skorzystają raczej muzycy zawodowi często jeżdżący w trasy.

Pokrowce gitarowe

Pokrowce gitarowe to obecnie najpopularniejsza wśród młodych i amatorskich gitarzystów forma zabezpieczenia gitary w czasie jej przechowywania i transportu. Nie jest to złe zabezpieczenie, jednak można się pokusić o stwierdzenie, że symboliczne. Pokrowce są zazwyczaj miękkie, niekiedy usztywniane, jednak nie zapewnią nigdy tak solidnej ochrony przed gitarą jak futerały twarde. Mają jednak swoją zaletę – gitarę w takich pokrowcach jest dużo łatwiej transportować, również w ręce i na plecach, ze względu na stosunkowo niewielką wagę. Obecnie wiele producentów oferuje pokrowce jako gratisy do gitar, dlatego warto rozważyć taką ofertę, gdyż prędzej czy później i tak będzie trzeba go zakupić.

Futerały gitarowe

Futerały gitarowe to dużo bardziej poważne zabezpieczenie gitary niż zwykły pokrowiec. Futerały zwykle są wykonanie dość solidnie, są twarde, ciężkie i posiadają kilka zapinających i zabezpieczających klamer. W środku wyłożone są miękkim materiałem amortyzującym gitarę. Popularne marki i modele gitar, takie jak Gibson Les Paul są sprzedawane z oryginalnymi futerałami. Futerały same w sobie są dość kosztowne – ich ceny wahają się pd 200zł w przypadku uniweralncyh futerałów, aż do 500zł w przypadku oryginalnych futerałów znanych producentów. Kupując gitarę warto rozważyć jej zakup wraz z futerałem, zwłaszcza, że oferty takie zwykle są atrakcyjniejsze niż kupowanie gitary i futerału oddzielnie.

Rack

Rack może oznaczać umownie dwie rzeczy – jedna to urządzenie w obudowie typu rack (często są to proceory efektów i inne urządzenia sceniczne i studyjne), a druga to specjalna metalowa półka, w której takie urządzenie możemy zamontować. Zwykle ma ona postać niewielkiego rusztowania, w której montujemy sprzęt tak, aby można było uzyskać do niego łatwy dostęp na wysokości ręki. Racki mają najczęściej oznaczenie 2U lub 1U, co oznacza, że zamontujemy w nich pojedyncze urządzenie lub dwa urządzenia, ewentualnie jedno o podwójnej wysokości. Wykorzystywane takie racki przede wszystkim przez gitarzystów z dość rozbudowanym zapleczem sprzętowym, zwłaszcza efektowym, choć w rackach montuje się też np. odbiorniki systemów bezprzewodowych.

Skrzynie

Skrzynie (w j. ang. case) są powszechnie używane przez zawodowych muzyków regularnie grających koncerty. Ułatwiają one przechowywanie i transport takie sprzętu jak wzmacniacze, kolumny, comba, a także ich przenoszenie i ustawianie na scenie – są wyposażone zazwyczaj w kółka. W Polsce mamy obecnie dwóch glównych producentów skrzynki na tego rodzaju sprzęt, po których produkty sięgają chętnie niemalże wszyscy koncertujący muzycy. Producenci ci posiadają szeroki asortyment i wybór skrzynki, które można dopasować do każdego rodzaju tego typu sprzętu. Skrzynie pełnią także funkcję ochronną. Sprzęt taki jest szczególnie podatny na uszkodzenia. Skrzynie mają również swoje dodatkowe zastosowanie w czasie koncertów – często służą one za podstawki pod sprzęt.

Pedalboard

Pedalboard to specjalna skrzynia na efekty, która w czasie koncertu służy łatwemu dostepowi do efektów i ich łączeniu, a poza koncertem, w zamknięciu, do ich przechowywania i transportowania. Jest to więc wygodne rozwiązanie dla gitarzystów, którzy korzystają z co najmniej kilku efektów nożnych róznych rozmiarów. Pedalboardy zazwyczaj posiadają też ułatwione podłączanie zasilania, tak aby można było zasilić wszystkie efekty na raz. Pedalboardy nie należą do nańtanszych akcesoriów, dlatego wciąż wielu gitarzystów stawia swoje efekty zwyczajnie bezpośrednio na podłodze, łącząc je kabelkami i doprowadzając do nich zasilacze lub przedłużacze zasilania. Jest to jednak dość niewygodne, np. w razie chęci zmiany położenia gitarzysty na etapie ustawiania sprzętu lub nawet w trakcie samego koncertu. Pedalboad natomiast umożliwia przesunięcie całego zestawu jednocześnie.

Pokrowce efektowe

Pokrowce na efekty można użyć za lekkie nadużycie, jednak praktyka pokazuje, że nie do końca słusznie. Przechowując i transportując różnego rodzaju efekty, jak również procesory efektów, szybko zauważymy, że powstają na nich liczne rysy i odrapania lakieru. Co prawda nie mają one wpływu na funkcjonowanie sprzętu, jednak sprawiają niezbyt dobre wrażenie estetyczne i mogą również utrudnić późniejszą ewentualną odsprzedaż takiego sprzętu. Zdarzają się również – chociaż rzadko – mechaniczne uszkodzenia sprzętu w transporcie, często nawet nieznaczne, jednak utrudniające pracę z danym efektem, takie jak ułamania gałek lub zakurzenie potencjometrów. W tym momencie warto jednak skorzystać z pokrowca na efekty, zwłaszcza gdy zamierzamy je często transportować.