Pop

Pop, czyli muzyka popularna. Muzyka dla mas, towrzona po to, by sprzedała się i przyjęła w jak najszerszym gronie odbiorców. Muzyka ta jest znacznie łatwiejsza do przyjęcia, łagodniejsza i prostsza od muzyki rockowej. Słucha się jej przyjemnie, można do niej potańczyć. Tworzyć też może ja każdy. Ot, taki wypełniacz rynku. Coś, co przeplata się przez wszystkie możliwe gatunki muzyczne czerpiąc z nich to co najlepsze i robiąc papkę, która zapełnia wszystkie szczeliny istniejące pomiędzy sztywnymi gatunkami muzycznymi takimi jak rock, metal czy blues. W przeciwieństwie do rocka, którego celem jest przekazanie jakiejś treści, dotarcie do serc tych, którzy chca słuchać i zrozumieć, intencją muzyki pop jest tylko i wyłącznie podobanie się publiczności. Dzięki podobaniu się muzyka ta doskonale się sprzedaje. Co wcale nie świadczy o tym, ze jest w jakims stopniu gorsza od rocka. Bo nie jest. Wypełnia inną niszę na rynku. I tyle. Niekwestionowanym królem muzyki pop był Michael Jackson, którego niedawna śmierć zszokowała miliony jego wiernych fanów na całym świecie. Królową natomiast jest i zapewne jeszcze długo będzie Madonna, skandalizująca piosenkarka, której płyty słuchają miliony.

Historia popu

Pierwsza wzmianka o muzyce pop pojawia się już w 1926 roku w odniesieniu do dowolnej muzyki, która jest odbierana przychylnie przez szeroką rzeszę słuchaczy, czyli jest popularna wśród ludzi. Następnie w 1950 roku w Wielkiej Brytanii użyto tego określenia dla nazwania rock and rolla oraz innych gatunków muzycznych, na które rock and roll miał wpływ. Zatem z jednej strony pop pojawiał się jako określenie muzyki przychylnie odbieranej przez szerokie grono słuchaczy, czyli popularnej, a z drugiej było to określenie stosowane dla wszelkich nieklasycznych gatunków muzyki. Mniej więcej od lat 1970 nazwa pop zaczęła być używana jako przeciwieństwo do muzyki rockowej. Obecnie muzyke pop tworzyć może każdy gdyz jest to miks wszsytkiego i nie podlega już żadnym normom czy klasyfikacjom.

Style popowe

Muzyka pop już od kilkudziesięciu lat cieszy się ogromną popularnością. W historię wpisali się już dawno tacy wykonawcy tejże muzyki jak Michael Jackson, Madonna, czy też Britney Spears. Dzięki ich twórczości oraz wielu innych artystów szukających własnego stylu wytworzyło się bardzo wiele gatunków oraz osobnych stylów muzycznych zaliczanych właśnie do popu. Wyróżnić będziemy mogli między innymi brit pop, college rock, Indie, twee, jangle, dream i także avant pop oraz wiele, wiele innych. Obecnie praktycznie każdy z gatunków muzycznych posiada obecnie swój popularny oraz czysto komercyjny nurt, przez co wyróżnić można takie nurty muzyczne jak pop rock, czy pop hip-hop, który w przypadku polskiego rynku fonograficznego jest zwany raczej pod uszczypliwą nazwą hip-hopolo.

Pop rock

Zaliczany jest do jednego z gatunków muzycznych, który w swoim przypadku łączyć będzie z sobą jak sama nazwa wskazuje elementy muzyki popowej oraz rockowej. Piosenki pop-rockowe cechować będą się przede wszystkim bardzo prostą, jeśli nawet nie banalną budową, chwytliwą melodią oraz powtarzającymi się fragmentami, które są bardzo charakterystycznymi dla popu właśnie. Oprócz tego charakteryzować będą się dodatkowo instrumentarium, które głównie opiera się na perkusji oraz gitarach elektrycznych. Terminem pop-rock po raz pierwszy opisane zostały piosenki zespoły The Beatles. Pop-rock w dużej mierze ustąpił ostatnimi lata miejsca soft-rockowi, chociaż nie wiadomo czy w najbliższej przyszłości się to nie zmieni. Fala pop-rockowa na początku lat dziewięćdziesiątych została zapoczątkowana przez wielu znanych wykonawców. Pop-rock następnie przeżywał pewien upadek, jednak odrodził się już dobre kilka lat tego, w czasie kiedy hardrockowi artyści zaczęli być wypychani z list przebojów przez wykonawców czysto popowych. Cechą nowoczesnych piosenek łączących w sobie pop oraz rock będą przede wszystkim naprzemienne i delikatne zwrotki, charakterystycznie i mocniej akcentowane refreny, co uwidaczniać będzie między innymi wpływ na ten rodzaj muzyki rocka alternatywnego. Obecnie ten rodzaj muzyki przez wielu uważany jest podobnie jak cała muzyka popularna za jeden z przejawów kultury masowej, gdzie muzyka nie jest czymś ambitnym, staje się jednak produktem, który należy sprzedać jak największej liczbie osób.

Kultura masowa

Inaczej nazywana będzie także popkulturą. Jak podaje definicja słownikowa za kulturę popularną uznać będziemy mogli ogół jednolitych form masowego uczestnictwa kulturalnego, masowych wytworów takowej kultury, które dodatkowo są jednolitymi, a obecnie użytkowane przez wielkie oraz zróżnicowane grupy odbiorców. W znaczeniu węższym natomiast określenie to odnosić będzie się przede wszystkim do treści, które przekazywane są i odbierane przez środki masowego przekazu, między innymi jeśli chodzi o muzykę pop, która dzisiaj zaliczana jest do jednego z elementów kultury masowej, podobnie jak gazeta, film, radio, komiks, gry komputerowe. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, wytwory te właśnie najczęściej jednak przybierać będą mogły taką formę.