Reggae

Reggae jest jednym z gatunków czy też stylów wyróżnianych w przypadku muzyki współczesnej, który wywodzić będzie się z Jamajki. Największy jego rozwój przypadł na koniec lat pięćdziesiątych, a także na czas kiedy Jamajka odzyskała swoją niepodległość, co miało miejsce tak naprawdę kilka lat później, a dokładnie w roku 1962. Obecnie reggae jest jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków jamajskiej muzyki. Reggae posiada obecnie już ponad czterystuletnią historią i sięgać będzie do czasów afrykańskiego niewolnictwa i ucisku czarnej społeczności. Na ten gatunek muzyczny wpływ miało naprawdę wiele różnego rodzaju nurtów szczególnie tych afrykańskich. Ewolucja tejże muzyki także prowadziła przez szereg różnego rodzaju gatunków. Istnieje obecnie kilka hipotez dotyczących samego pochodzenia terminu reggae. Jedna z nich mówi, że po chodzi od nazwy jednego z plemion, które zamieszkiwało okolice jeziora Tanganika. Natomiast sam Bob Marley twierdził osobiście, że słowo to posiada czysto hiszpańskie pochodzenie i oznaczać będzie króla muzyki.

Kraj pochodzenia Reggae – Jamajka

Reggae wywodzi się z Jamajki. Jamajka to wyspa leżąca na Morzu Karaibskim. Należy do archipelagu Wielkich Antyli. Sąsiaduje od północy z Kubą i od wschodu z Haiti. Wyspa jest stosunkowo nieduża, ma niecałe 11,5 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni a w najszerszym miejscu zaledwie 235 kilometrów od brzegu do brzegu. Wyspę odkrył Krzysztof Kolumb w 1494 i nadał jej nazwę Santiago. Pierwszymi mieszkańcami Jamajki byli Hiszpanie, którzy skolonizowali ją w 1655 roku, by momentalnie stracić ja na rzecz Anglików. Najeźdźcy zagospodarowali wyspę po swojemu i zaczęli produkować cukier korzystajac z taniej siły roboczej w postaci niewolników pochodzących z Afryki. Wyspa uzyskała niepodległość w 1962, jej władca jest królowa Elżbieta II, natomiast mieszkańcy to głównie czarnoskórzy potomkowie niewolników przywiezionych przez Anglików z Afryki. Stąd tak gwałtowny rozwój muzyki reggae oraz ruchu Rastafari na Jamajce. Przez lata ci luldzie byli niewolnikami, byli traktowani nierówno. Rastafarianizm to wyraz walki z istniejącym dyskryminujacym systemem.

Historia Reggae

Trudno jednoznacznie określić datę powstania gatunku reggae. Jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ reggae to miks wielu różnych gatunków i kultur, które powstawały przez dziesiątki lat i zaczęły się wzajemnie przeplatać. Jednak pierwsza wzmianka słowa reggae odnoszącego się do gatunku muzycznego pojawia się w 1967 roku w ustach Tootsa Hibberta. Najsilniejszy rozwój tego gatunku nastąpił wlatach 50-70 dwudziestego wieku, kiedy Jamajka, z której wywodzi się reggae, uzyskała niepodległość. Wówczas na Jamajkę zaczęli powracać muzycy, którzy niegdyś wyemigrowali z okupowanej oczyzny. Od lat siedemdziesiątych muzyka reggae zaczęła być mocno kojarzona z ruchem rastafari. W 1964 roku powstał pierwszy zespół Boba Marleya – osoby, która stała się wkrótce wielką ikoną muzyki reggae rozpoznawaną i cenioną na całym świecie.

Największe znaczenie w przypadku rozwijania się muzyki reggae z całą pewnością działające na ulicach amerykańskich miast w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych różnego rodzaju style grania tej muzyki oraz różne soundsystemy, który prowadzone były przez producentów muzycznych. W momencie jednak kiedy powstał bluebeat nastąpiło zainteresowanie oraz zapotrzebowanie na muzykę rodzimą, wykonywaną przez także artystów. Poszukiwania jamajskich muzyków doprowadziły w krótkim czasie po powstania specyficznego gatunku, który określany jest często jako ska i który łączył będzie w sobie cechy wielu innych gatunków. W latach sześćdziesiątych działania polityczne szczególnie premiera Jamajki miały wpływ na zwiększenie się popularności muzyki jamajskiej. Organizował on między innymi festiwal Jamajki, gdzie prezentowane były osiągnięcia jamajskiej kultury z każdego kolejnego roku. Dodatkowo festiwal ten był możliwością przyczynienia się do czysto narodowych nastrojów w jamajskiej muzyce. W roku 1962 kiedy Jamajka odzyskuje niepodległość zaczynają na nią powracać muzycy, którzy opuścili ją przed laty. Do charakterystycznych cech muzyki reggae będzie przede wszystkim niejednokrotne wykorzystywanie przez artystów jednego rytmu, czyli tego samego riddimu, na którym powstają piosenki w liczbie nawet kilkudziesięciu. Wiązało się to między innymi z wysokimi kosztami pozyskiwania sesyjnych muzyków w porównaniu z samymi usługami wokalistów.

Bob Marley

Bob Marley, czyli Robert Nesta Marley, urodzony w 1945 roku Jamajczyk to niekwestionowany król muzyki reggae i światowa ikona kultury. Zajmował się komponowaniem, pisaniem tekstów, śpiewaniem i grą. Człowiek orkiestra. Był samowystarczalny i potrafił tworzyć niesamowite kawałki. Niestety jego bogate życie zakończył w 1981 roku nowotwór, który rozprzestrzenił się na cłe ciało artysty. Marley był zagorzałym głosicielem ruchu rastafari. W związku z tym był tez zwolennikiem palenia marihuany jako sakramentu. Z tym narkotykiem z resztą utożsamiana jest muzyka reggae do dziś. W ciągu swej jakże krótkiej kariery zdążył wydać 11 płyt sygnowanych przez The Wailers oraz Boba Marleya. Po jego śmierci wydano jeszcze kolejne 15 płyt artysty, które wciąż doskonale się sprzedają.

Jest jednym z jamajskich muzyków oraz jednocześnie jednym z najbardziej popularnych wykonawców muzyki reggae a jednocześnie jej propagator, który dodatkowo bardzo dużą dawkę inspiracji czerpał z muzyki ska oraz ruchu rastafarian, z którym był bezpośrednio powiązany. Bob Marley urodził się w momencie kiedy na świecie rozgrywały się ostatnie momenty wojny, a mianowicie szóstego lutego roku 1945. Jego życie można określić jako bardzo aktywne, z drugiej strony jednak także bardzo krótkie. Jego śmierć nastąpiła poprzez przerzuty nowotworu do mózgu oraz płuc. Inwazja nowotworu zaczęła się od stopy, na palcu, gdzie wykryty został czerniak złośliwy. Między innymi przekonania religijne spowodowały, że Marley nie chciał zgodzić się na amputowanie palca, który był zakażonym, a dlatego, że rastafarianie wyznają jedność ciała i że amputacja stanowi grzech. Wkrótce po tym zjawisku u muzyka wykryty został już nowotwór skóry. Marley wierzył jego wiara da mu możliwość wiecznego życia, pomimo trawiącego go nowotworu, ostatecznie jednak palec u nogi został amputowany. Był jednocześnie przekonany że wszyscy lekarze są oszustami, którzy starają się udawać, że posiadają szamańskie moce. Brał pod uwagę, że amputacja wpływać będzie na jego możliwości tańca oraz karierę w momencie kiedy coraz bardziej zbliżał się do wielkiego sukcesu. Oczywiście choroba jego palca była tajemnicą, którą ukrywało się przed publicznością.