Rock

Muzyka rockowa to muzyka z przesłaniem, z misją. Artyści, którzy tworzą muzykę rockową maja coś do powiedzenia. W pzeciwieństwie do muzyki pop, tu nie chodzi przede wszystkim o stworzenie czegoś co będzie się podobało ludziom i dobrze się sprzeda, ale o coś więcej. Rock komentuje i napomina. Zwraca uwagę na pewne problemy. A jednocześnie jest to wyrafinowana forma muzyczna, której z przyjemnością można słuchać nie tylko w klubie, na dosykotece, w windzie, ale również w domowym zaciszu, przy zgaszonych światłach i kontemplować każdy wysmakowany dźwięk. Zepsoły rockowe najczęściej składają się z około pięciu osób. Obowiązkowy jest perkusista, bez perkusji bowwiem rock nie ma prawa istnieć. Do tego klawiszowiec, który buduje melodię. Akompaniują mu i tworzą tło gitarzyści, różnego typu: z gitarami elektrycznymi, basowymi, akustycznymi. Wszystko zależy od zespołu. No i oczywiście nie może zabraknąć frontmena, czyli wokalisty, który tak naprawdę decyduje w bardzo dużym stopniu o charakterze i charyzmie zespołu. A więc o jego sukcesie lub porażce. Wielokrotnie zdarzało się, że bardzo dobrze przyjmowany i kupowany zespół rozpadał się z powodu odejścia właśnie wokalisty. Bo to on jest duszą zespołu.

Historia Rocka

Wierzcie lub nie, ale historia rocka zaczyna się od rock and rolla. Tak. Rock wywodzi się od tych frywolnych i niesamowicie dynamicznych kawałków z lat 30-50 dwudziesetego wieku, kiedy Elvis królował na wszystkich scenach na całym świecie. Rock and roll błyskawicznie zawojował cały świat w ciągu zaledwie 20 lat. W okresie przejściowym między latami pięćdziesiątymi i sześćdziesiątymi dwudziestego wieku powstawało coś pośredniego między współczesnym rockiem a rock and rollem. W tym czasie wypłynął między innymi Chubby Checker. Prawdziwy rock zaczyna się dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Złote lata tego gatunku przypadały na okres 1963-1974. Wtedy zaczęły powstawać pierwsze zespoły garażowe. I tak historia trwa do dziś.

The Beatles

Ci czterej piękni chłopcy – John Lenon, Paul Mc Cartney, George Harrison oraz Ringo Starr założyli swój garażowy zespół w 1960 roku w Liverpoolu nie spodziewając się tak rychłego końca ani tak olbrzymiej kariery. Do dzis uznawani są za najpopularniejszych muzyków wszechczasów, natomiast na rynku amerykańskim nikt dotąd nie zdołał pobić ich rekordu w ilości sprzedanych płyt. Na koncertach młode kobiety mdlały. Na scenę latały masowo biustonosze i majteczki rozelektryzowanych fanek, z których każda gotowa była na wszystko, aby tylko być blisko zespołu. W 1967 roku zmarł ich manadżer, co wywołało chaos w zespole, gdyż muzycy nie potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji. Był to początek końca, który nastąpił ostatecznie w 1970 z rozpadem zespołu.

The Rolling Stones

Nie ma drugiego rockowego zespołu, który wywierałby tak silny wpływ na kulturę masową jak ten brytyjski band. Powstali w drugiej połowie dwudziestego wieku i do dziś ich popularność nie maleje. Wciąż nagrywają płyty i koncertują, choć w rzeczywistości to już banda staruszków. Jednak jakich staruszków. Mick Jagger, mimo swojego wieku, wciąż biega po scenie przez cały koncert ani na moment nie zwalniając tempa. W obecnym składzie zespołu, oprócz Jaggera znajdują się również Keith Richards, gitarzysta, Ron Woodd, gitarzysta oraz Charlie Watts, perkusista. Stonesi uformowali się pod Londynem w 1960 roku. Mick Jagger oraz Keith Richars spotkali się przez przypadek po wielu latach. Wcześniej chodizli razem do szkoły podstawowej. Każdy miał już jakieś zaplecze w muzyce i Jagger postanowił wesprzeć kolegę i został wokalista w jego zespole Little Boy Blue and the Blue Boys. Zepół zaistniał jako The Rolling Stones ze swoją pierwsza płytą w 1964 roku. Od tego czasu ich kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. Zaczęły się trasy koncertowe a z nimi narkotyki i libacje alkoholowe. Jednak zespół przetrwał ten okres i wciąż tworzy niezapomniane kawałki.

Kult

Kult to zespół awangardowy. Grają oni alternatywnego rocka i robią to z powodzeniem od 1982 roku, o czym świadczy wciąż niemalejące zainteresowanie fanów. Pierwotnymi założycielami Kultu byli Kazik Staszewski i Piotr Wieteska. Głowny nurt muzyki zespołu leży w punku i new wave. Pojawiają się jednak również elementy psychodelicznego rocka a także, co zaksakujące w przypadku tej grupy, jazzu. Skład zespołu jest bardzo liczny i wynosi obecnie aż 9 osób. Od powstania w zespole pozostał już tylko Kazik Staszewski, wokalista, Piotr Morawiec, gitarzysta oraz Janusz Grudziński, klawiszowiec i gitarzysta.

Lady Pank

Polska scena rockowa była kiedyś naprawdę bogata. Mieliśmy wiele porządnych zespołów. Żaden nie zdobył co prawda światowej sławy, jednak na nasze podwórko byli rewelacyjny. Największą ikoną polskiego rocka jest zdecydowanie założony w 1981 roku zespół Lady Pank. Ten uformowany przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego band wydał do dziś ponad 20 płyt i jest autorem takich szlagierów jak: Kryzysowa Narzeczona, Zostawcie Titanica, Zawsze tam gdzie Ty. Kład zeposłu wciąż się zmienia. Z podstawowego składu został już tylko Jan Borysewicz. Reszta ekipy ciągle się zmieniała.

Dire Straits

Ten legendarny, brytyjski jak wiele innych, zespół rockowy powstał w 1977 roku. Założycielami byli lead singer Mark Knopfler, gitarzysta David Knopfler, baista John Illsley oraz perkusista Pick Withers. Kompozycja niemalże wszystkich utworów Dire Straits zajmował się Mark Knopfler. Ich pierwszym utworem, który zarazem okazał się wielkim hitem, był utwór Sultans of Swing. Grupa grała dość awangardową odmianę rocka jak na ówczesne czasy, zdominowane przez muzykę punkową. Przez zespół przewinęło się w sumie 19 osób i do rozwiązania w 1995 roku nagrali oni sześć albumów studyjnych oraz trzy koncertowe.