Scorpions

Scorpions – zespół powstaje w Hanowerze 12 listopada 1965 roku. Grupa wykonuje muzykę określaną mianem hard&heavy.
Zespół posiada dwóch głównych członków, mianowicie gitarzyste Rudolfa Schenkera oraz wokalistę Klausa Meine. Scorpions są jedyną grupą w historii muzyki rockowej, której udało się sprzedać podczas swojej działalności 100 mln płyt.

Album diebiutancki Lonesome Crow ukazuje się w 1972 roku, krytyka i fani są zachwyceni do tego stopnia, że do dziś album uważany jest za „złoty strzał” zespołu.

W roku 1974 ukazuje się drugi album Scorpions – Fly to the Rainbow, który okazał się być o wiele większym sukcesem komercyjnym niż poprzedni, a piosenka taka jak Speedy’s Coming jest wyznacznikiem brzmienia zespołu.

W roku 1975 ukazuje się kolejny album – In Trance, który uważany jest za ogromny krok do przodu i wprowadza band na ścieżkę heavymetalową.

Czwarty album wychodzi w roku 1976 zatytułowany Virgin Killer. Płyta sprzedaje się świetnie, zbierając znakomite oceny.

Gdy zespół przygotowywał swój następny album – Taken by Force. Płyta, jest pierwszym albumem koncertowym zespołu, zostaje wydana w 1978 roku w Europie i USA, osiąga pułap zawrotny, bo miliona sprzedanych płyt.

W atmosferze powszechnego sukcesu zespół rozpoczyna pracę nad siódmym albumem, czyli Lovedrive. Lovedrive jest płytą dość zróżnicowaną stylistycznie otrzymującą wysokie noty u krytyków i publiczności, a wyniki sprzedaży już chyba tradycyjnie były bardzo dobre. W ślad za albumem zespół rusza w trasę z wielkimi sukcesami.

W 1980 roku ukazuje się album Animal Magnetism. Przyjęło się uważać, że wlbum, oprócz dobrego brzmienia, swój sukces zawdzięcza dobrej prowokacyjnej okładce, z czego Scorpions też słynęli.

W 1981 roku ukazuje się płyta Blackout, osiąga momentalnie status platyny.

W roku 1984 ukazuje się przełomowy album grupy – Love at First Sting, album z wieloma ponadczasowymi utworami, dzięki czemu pokrywa się w USA podwójną platyną. Następnie znowu przychodzi czas na intensywne koncertowanie.

Mija cztery lata i zespół wraca do studia, aby nagrać płytę Savage Amusement. Wydana w 1988 roku, jakkolwiek oznacza również sukces, to pojawiają się też głosy rozczarowania. Recenzenci uznają jednak Savage Amusement za najsłabszą płytę zespołu. podczas gdy zespół rusza w trasę.

W 1990 roku ukazuje się album Crazy World. Zespół bierze pod uwagę głosy krytyki, więc brzmienie jest bliższe pierwotnemu. Płyta okazuje się dzięki temu, ale i nie tylko, największym, wręcz potężnym komercyjnym sukcesem w całej historii zespołu, zajmuje bowiem wysokie pozycje na listach przebojów i osiąga gigantyczny nakład.

Dwunasty album Scorpions Face the Heat ukazuje się w 1993. Płyta okazuje się umiarkowanym sukcesem, nie powtórzyła sukcesu komercyjnego Crazy World.

Natomiast w roku 1995 ukazuje się album koncertowy grupy – Live Bites.

W kolejnych wydawnictwach studyjnych Scorpions stawia eksperymenty, m.in. ma to miejsce w Pure Instinct z 1996 roku, a także w przypadku płyty z zastosowaniem elektroniki Eye II Eye – 1999. Oba albumy nie osiągają jednak sukcesu komercyjnego, nie znajdują uznania także u fanów zespołu i u krytyki.

W 2004 roku ukazuje się album Unbreakable z nowymi utworami, zyskuje pozytywne recenzje.

14 maja 2007 roku ukazuje się album – Humanity – Hour 1. Płyta jest dość różnorodna, wpisuje się całkiem w nurt hard&heavy.

W 2010 roku pojawia się płyta Sting in the Tail. Album nawiązuje do twórczości zespołu z lat 80., ale jest na nim nowe brzmienie. Zbiera bardzo dobre recenzje.

Płyta Comeblack pojawia się w 2011 roku, zawierając nowe wersje dawnych utworów zespołu Scorpions oraz reinterpretacje z repertuaru innych wykonawców.

W dniach 11, 12 i 14 września 2013 roku Scorpions występuje w trzech koncertach dla MTV Unplugged, w Atenach. Z koncertów powstaje materiał audio i wideo pt. Scorpions – MTV Unplugged.

Mimo zapowiedzi zespół nie zawiesza działalności. W planach jest ciągle koncertowanie, czego wyrazem jest Return to Forever z 20 lutego 2015 roku.